30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


Naftogaz, Rusya’dan Yıllık 4-5 Milyar Metreküp Doğalgaz Almayı Planlıyor.

Ukrayna’nın devlet kontrolündeki petrol ve doğal gaz şirketi Naftogaz, 2018 yılında cazip fiyatla Rusya’dan doğalgaz satın almayı planlıyor.

Naftogaz Yönetim Kurulu Başkanı Andrey Kobolev, Kiev’de bugün 17 Ocak’ta düzenlenen basın toplantısında konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Naftogaz olarak biz doğalgazı iki yönden ithal etmeyi planlıyoruz. Şu an Gazprom’un belirlemek zorunda olduğu fiyatın cazip olacak. Bu ekonomik fırsattan faydalanmalıyız.” dedi.

Bu yıldan itibaren Rusya’dan minimum düzeyde yılda 4-5 milyar metreküp doğalgaz satın almak zorunda olduklarını kaydeden Kobolev, “Gazprom’un bize Avrupa fiyatlarının altında yılda 5 milyar metreküp doğalgaz satmasının olumsuz yönleri olduğunu düşünmüyoruz. Bu hem tüketici hem şirket açısından olumlu.” ifadelerini kullandı.

Naftogaz 2017’de transit gaz akışını yüzde 13 arttırdı

Öte yandan Kobolev, Rus doğalgazının tam olarak ne zaman satın alınmaya başlayacağını belirtmedi.

Bilindiği gibi Naftogaz 2015’in sonu itibarıyla Rusya’dan doğalgaz ithalatını durdurmuştu.

Stockholm’deki Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin bir süre önce aldığı karar neticesinde “al veya öde” yöntemiyle yapılan sözleşme gereği minimum düzeyde her yıl Ukrayna, Rusya’dan doğalgaz alacak. Öte yandan mahkeme, Gazprom’un Ukrayna’dan 56 milyar dolar alacak talebini reddetti.

Naftogaz enerji şirketinden yapılan yazılı açıklamada, Stockholm’de bulunan Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin Gazprom’un 2009-2017’ye ait “al ya da öde” kapsamında sağlanan doğalgaz satışından Ukraynalı Naftogaz’dan toplam 56 milyar dolar alacak talebini reddettiğini duyuruldu.

Naftogaz’ın gelecekteki sözleşme hacmi yükümlülüklerini 10 kattan daha fazla azaltmayı başardığı kaydedilen açıklamada, bu ölçünün gerçek ithalat ihtiyacına uygun hale getirildiği ifade edildi.

QHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir