30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Mutabakat Sonrası Doğu Akdeniz’de Gerilim Bir Kez Daha Yükseldi!

ANKARA (Enerji Portalı) – Türkiye ile Libya arasında imzalanan mutabakatın ardından Doğu Akdeniz’de gerilim bir kez daha yükseldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarraj ile 27 Kasım’da İstanbul’da bir araya gelmişti.

Görüşme sonrasında İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, görüşmede, Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında, “Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası” ile iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının muhafazasını hedefleyen “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırasının” imzalandığı bildirilmişti.

Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Büyükelçi Çağatay Erciyes, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölge (MEB) sınırlarını gösteren haritanın detaylarını kamuoyuna sundu.

Sınırlar yeniden belirlendi…

Haritaya göre Yunanistan’ın Girit Adası’nın güneydoğusunda Türkiye ile Libya arasında 18.6 mil (29.9 km) uzunluğunda bir deniz sınırı öngörülüyor. Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında 2011’deki anlaşmada belirlenen hat A ve B noktaları gösterilen haritada, Türkiye ve Mısır arasındaki “ana karalar arası ortay hat” C, D ve E noktalarıyla işaretlendi.

Anadolu Ajansı

Türkiye ile Libya’nın geçen hafta imzaladığı “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” ile belirlenen noktalar ise E ve F şeklinde gösterildi.

Libya ile Türkiye arasında 18.6 millik (29.9 km) bir sınır çizgisiyle kıta sahanlığı (KS) ve münhasır ekonomik bölge (MEB) sınırları belirlendi. Libya mutabakatı, Türkiye’nin KKTC ile 2011’de yaptığı Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması’ndan sonra bölgede yaptığı ikinci deniz yetki sınırlandırma anlaşması. Ancak Türkiye, Akdeniz’de henüz MEB ilan etmedi.

Anlaşmaya tepki gösteren Yunanistan, Libya’nın Atina Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığına çağırarak söz konusu anlaşmanın içeriğine dair bilgi talep etmişti. Avrupa Birliği ise acil belge isteyerek Ankara’dan konuyu açıklamasını istemişti.

Yunanistan’dan peş peşe tepkiler geldi…

Bununla birlikte Yunan hükümeti, Libya’nın Atina Büyükelçisi’ni sınır dışı etme kararı aldı. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Büyükelçi Muhammed Yunus Menfi’ye ülkeyi terk etmesi için 72 saat süre tanındı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, sınır dışı adımının iki ülke ilişkilerini kesintiye uğratmayacağını belirtti.

Bunlarla yetinmeyen Yunan hükümeti, bugün de anlaşmayla ilgili Birleşmiş Milletler’e itirazda bulundu.

Anlaşmanın geçersiz olduğunu iddia eden Yunanistan hükümet sözcüsü Stelios Petsas, Yunanistan’ın anlaşma nedeniyle Türkiye ve Libya’ya uygulanacak AB yaptırımları konusunda bir çerçeve oluşturulmasını talep ettiğini de belirtti.

Öte yandan Yunanistan, AB’nin yaptırım uyguladığı kişiler listesinde yer alan Libya Parlamento Başkanı Aguila Salih İsa’yı Atina’ya davet etti.

“Çok uluslu kuvvetlerin başkent Trablus’a girme planının başarısızlığa uğratıldı.”

Libya’da uluslararası kamuoyu tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) mutabakat ile ilgili, “Çok uluslu kuvvetlerin başkent Trablus’a girme planının başarısızlığa uğratıldı.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: EuroNews

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.