30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Muş’ta HES ile Yılda 831,99 GWh Enerji Üretilecek

MUŞ (Enerji Portalı) – Alpaslan 2 Barajı ve HES Projesi 2020 yılı içerisinde su tutması planlanarak 831,99 GWh/yıl enerji üretilmesi hedefleniyor.

6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat çerçevesinde Muş ili Varto ilçesi sınırları içerisinde Murat Nehri üzerinde yatırımcı Murat Nehri Enerji Üretim A.Ş. tarafından inşa edilen Alpaslan 2 Barajı ve HES Projesi inşaatı 22.04.2013 tarihinde başlamış ve inşaat çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor.

2020 yılı içerisinde su tutması planlanarak enerji üretilmesi hedefleniyor. 280 MWh kurulu gücü olan proje tamamlandığında yıllık 831,99 GWh/yıl enerji üretecek. Bu enerji ile yaklaşık 400.000 nüfusun yıllık enerji ihtiyacını karşılayarak ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltmasına önemli bir katkı sağlayacak.

Baraj Birçok Projeye ve Ekonomiye Katalizör Etkisi Yaratacak

Gövde tipi asfalt çekirdekli kaya dolgu olan baraj yaklaşık 1 milyar m³ su tutacak. Asfalt çekirdekli gövde tipi ülkemizde yeni yeni uygulanan bir gövde tipi olup 4 mevsim çalışma olanağı sunduğundan zamandan tasarruf sağladığı için tercih edildi. Bu doğrultuda yaklaşık 1200 personelle çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Barajımız Muş ilinde birçok kişiye istihdam yaratmasıyla beraber il ekonomisine önemli bir katkı sağlıyor.

Projenin 06.07.2021 tarihinde bitirilmesi hedefleniyor. İnşaat işinin %89’u fiziki olarak tamamlandı.

Muş Ovası Sulama ve Muş İçmesuyu Projelerine Baraj İnşaatının Tamamlanmasıyla Başlanacak

Barajın tamamlanmasıyla birlikte Muş ilinde birçok projeye ve ekonomiye katalizör etkisi sağlayacak. Bu projeler arasında en önemli iki proje “Muş Ovası Sulama Projesi ve Muş İçmesuyu Projesi” dir.

Barajın tamamlanmasıyla yapımına başlanacak “Muş Ovası Sulama Projesiyle” 78 bin 210 dekar tarım arazisi sulama suyuna kavuşaca. Sulama suyuna kavuşan tarım arazilerinde yaklaşık 8 kat ürün verimliliği artarak ciddi bir gelir artışı bekleniyor. Ürün çeşitliliği ile verimin artmasıyla tarımsal sanayinin Muş ilinde gelişmesi, refah ve ekonomik seviyenin artması milli ekonomiye büyük bir değer katacak.

Barajın tamamlanmasıyla yapımına başlanacak olan bir diğer proje ise “Muş İli İçmesuyu Projesiyle” İl Merkezi, Hasköy ve Korkut İlçeleri, OSB, Alpaslan Üniversitesi ile 51 yerleşim yerinin 50 yıllık içme suyu ihtiyacı karşılanmış olacak.

Projenin 06.07.2021 tarihinde bitirilmesi hedefleniyor. İnşaat işinin %89’u fiziki olarak tamamlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.