30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Muson Rüzgarları Bu Yıl Rüzgara Destek Oluyor

HİNDİSTAN (Enerji Portalı) – Hindistan’da bu yıl muson mevsiminde rüzgar hızları normalden daha yüksek. Uzmanlar yüksek rüzgar hızlarının rüzgar çiftliği üretimine fayda sağlayacağı görüşünde.

Çevresel ve endüstriyel ölçümlerde küresel lider olan Vaisala’nın yayımladığı rüzgar performans haritalarına göre bazı bölgelerde rüzgar hızı uzun vadeli ortalamalardan yüzde 20’ye kadar daha yüksek. Bu yüksek rüzgar hızları rüzgar çiftliği üretimine fayda sağlayacağı düşünülüyor.

Bu durum, Muson dönemi boyunca birkaç yıldır normalden az rüzgâr enerjisi üretimiyle karşı karşıya kalan rüzgar enerjisi operatörleri ve yatırımcılar için iyi bir haber olarak değerlendiriliyor. Çünkü, Muson mevsimi tipik olarak yılın en yüksek rüzgar hızlarına sahip. Fakat buna rağmen, son yıllardaki ortalama rüzgar hızı, rüzgâr enerjisi üretimi üzerinde orantısız bir etkiye sahip olduğu ve sektörde endişe yarattığı belirtiliyor.

Geçtiğimiz yılların aksine, Vaisala’ nın muson mevsimi ölçümleri ve analizi, Hindistan’daki Temmuz, Ağustos ve Eylül dönemleri ortalaması rüzgar hızlarının Tamil Nadu ve Andhra Pradesh gibi önemli rüzgar gücü üreten eyaletlerde yüzde 20’ye kadar daha yüksek olduğunu gösterdiği ifade ediliyor.

“Veriye dayalı yaklaşım yatırımcı güvenini artırabilir.”

Büyük rüzgar ve güneş ihalelerinin iptal edilmesinin ardından yenilenebilir enerji sektörüne yatırım yavaşladı. Bu son değişiklik ile Hindistan’daki yenilenebilir enerji yatırımcıları tarafından memnuniyetle karşılanacak ve birçok enerji varlığının kredi verenler tarafından incelenmekte olduğu bir dönemde rüzgar sektöründeki düşük performans algılarını gidermeye yardımcı olabilir.

Bu yılın muson rüzgarı performansı, enerji üreticileri için iyi bir haber olsa da, rüzgar enerjisi geliştiricileri rüzgar projelerinde uzun vadede değişkenlikle karşılaşan rüzgar projelerindeki yatırım değerini göstermek için bir yol bulması gerektiği ifade ediliyor. Uzmanlar bunun anahtarının ise, rüzgar kaynağı değerlendirmesine bilimsel, veri odaklı bir yaklaşım sunmak olduğu belirtiliyor.

Vaisala’nın yan kuruluşu 3TIER Hindistan Genel Müdürü Rajnikanth Umakanthan, “Geçmiş muson mevsimi boyunca geliştirilmiş kaynak performansı, doğru bir içerik hazırlandığı takdirde sektörün yatırımcılarına sunularak rüzgar endüstrisinde yatırımcı güvenine bir sinyal verebilir.” diye kaydetti.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.