30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Murtaza Ata Kimdir?

Murtaza Ata Kimdir? Hangi Görevlerde Bulunmuştur?
Murataza Ata ODTÜ Makine Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Doktorasını 1993 yılında İngiltere Cranfield Üniversitesi’nden almıştır.

Doktora sonrasında kariyerine Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nda kontrat mühendisi olarak çalışmaya başladı. Black Hawk, Sea Hawk, Cougar ve Taarruz Helikopterleri tedarik ve ortak üretim projelerinde çalıştı. Arkasından Başbakan Müşaviri olarak görev alarak savunma tedarik sisteminin yeniden yapılandırılması üzerine çalıştı. Kamu görevi sonrasında 90’lı yılların sonlarında bir yazılım şirketi kurarak e-ticaret dahil bir çok internet tabanlı kurumsal yazılım geliştirme çalışmalarını yönetti. Bu dönemde Yeditepe Üniversitesin’de MBA öğrencilerine B2B E-Ticaret dersi verdi.

2003 yılı ve sonrasında enerji sektöründe ilk olarak dağıtım şirketleri için internet tabanlı yazılım çözümleri alanında çalışmaya başladı. 2007-2010 yılları arasında kariyerini çoğunlukla Hidroelektrik ve Rüzgar Santralleri geliştirilmesi ve var olan lisanslı projelerin ekonomik analizlerinin yapılmasında geçirdi. 2010-2016 yılları arasında kurulu güçleri toplamı 1500 MW olan kombine çevrim santralleri ve kurulu güçleri toplamı 4600 MW olan ithal kömür santralleri projelerinin geliştirilmesi ve lisanslandırılması alanında çalıştı.

Mevcut görevine atandığı 1 Haziran 2016 tarihinden sonra yönetiminde olduğu Kalyon Enerji Yatırımları A.Ş. Enerji Bakanlığı’nın benimsemiş olduğu “Yerli ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları” politikası kapsamında yarışmaları yapılmış olan 3 büyük ve önemli enerji projesini kazandı. Bu projeler:

  • 800 MWe Çayırhan-2 Linyit Santralı ve Maden İşletmesi
  • 500 MWp/yıl Kapasiteli ingot-wafer-PV hücre-PV Panel fabrikası
  • 1000 MWe YEKA Güneş Santrali
  • 1000 MWe YEKA Rüzgar Santrali

Murtaza Ata SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi Danışma Kurulu Üyesidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.