30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Muratpaşa’daki Kaldırımlar Güneş İle Aydınlanıyor

ANTALYA (Enerji Portalı) – Muratpaşa Belediyesi, 8 saat güneşten aldığı enerjiyle geceleri aydınlanan kaldırım taşlarını hayata geçirdi.

Belediyenin internet sitesinde yer alan habere göre, Belediye Başkanı Ümit Uysal, 10 noktada pilot olarak uygulanan güneş enerjisiyle aydınlanan kaldırım taşı çalışmasını yerinde inceledi.

Başkan Uysal, yaptığı açıklamada, kaldırım taşının 8 saat güneş ışığı almasıyla bir hafta çalışabildiğini belirterek, sistemin gün batımıyla birlikte devreye girerken saat 03.00’de sistemin kendini kapalı konuma aldığını kaydetti.

Güneş enerjisiyle aydınlanan kaldırım taşı çalışmasının belediyenin yerel yönetimlerde yenilikçi yaklaşım anlayışının bir ürünü olduğunu belirten Başkan Uysal, “Hazırlanan demoyu Muratpaşa’da 10 noktada pilot olarak uyguladık. Dayanıklılık, hava koşullarından etkilenme, teknik sağlamlık gibi birçok açıdan şu an da sistemi test ettiğimizi söyleyebiliriz. Yakın bir zamanda sistemi de geliştirerek daha fazla alanda uygulayabiliriz.” ifadelerini kullandı.

İlçenin pilot çalışma olarak aralarında Tarık Akan Parkı, Antalyaspor 50. Yıl Parkı, Meltem ve Fener mahallelerinin bulunduğu güneş enerjisiyle aydınlanan kaldırım taşları 62 santimetre genişliğe ve 105 santimetre uzunluğa sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.