30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Mülteciler İçin Yenilenebilir Enerji Çözümleri İncelendi!

İSVİÇRE (Enerji Portalı) – IRENA (Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı) ve UNHCR (Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği), yerinden olmuş topluluklar için yenilenebilir enerji çözümlerinin rolünü artırmak konusunda ortaklık kurdu.

Yerinde yenilenebilir enerji çözümleri, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın (IRENA) ve (Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği) UNHCR işbirliğiyle hazırlanan yeni bir raporunun bulgularına göre, mülteci topluluklarına düşük maliyetli ve güvenilir bir elektrik sağlanabilir.

Bugün dünyada yaklaşık 26 milyon mülteci bulunuyor. Yenilenemez enerji mültecileri, yenilenebilir enerjilerin üstesinden gelebilecek ilave ve ilişkili risklere maruz bırakıyor.

Mülteci Yerleşimleri için Yenilenebilir Enerji Kaynakları raporunda: Şu anda İsviçre/ Cenevre’de gerçekleşen Küresel Mülteci Forumu’nda yayınlanan insani durumlarda sürdürülebilir enerji erişimi araştırılıyor. Bu konuda da mülteci kamplarındaki enerji gereksinimlerini inceliyor ve Irak ile Etiyopya’daki dört bölge için yenilenebilir enerji çözümlerini belirliyor. 

Özellikle mini güneş şebekeleri ile insani yardım operasyonlarının verimliliğini artırabilen çalışmaların üzerinde durulabilir, pahalı dizel tüketiminden kaçınabilinir. Ayrıca yakın zamanda gelen mültecilere acil ve güvenilir elektrik erişimi olanları destekleyebileceği vurgulanıyor.

Rapor, her iki kuruluşun, bugün evlerinden yerlerinden edilen milyonlarca insan için insani durumun iyileştirilmesi için yenilenebilir enerji çözümlerinin geliştirilmesi konusundaki mevcut işbirliğini geliştirmek için yeni bir Mutabakat Zaptı (MoU) üzerinde anlaşmaya varmasıyla başlatıldı. 

İlgili raporu indirmek için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız.

“Yenilenebilirler mültecilerin hayatlarını daha iyi bir şekilde hızlı ve etkili bir şekilde değiştirebilir”

Mülteciler için Filippo Grandi, “Küresel Sürdürülebilir Enerji Stratejimiz doğrultusunda, mültecilerin sürgündeki temel enerji ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamanda çevresel bozulmayı da en aza indirmeyi hedefliyoruz. Sürdürülebilir enerji erişimi bu açığı kapatacak. Ayrıca mültecilerin eğitim almalarını, iş ve sosyal girişimleri desteklemelerini, yenilikçiliği teşvik etmelerini ve insanların ve toplulukların güvenliğini ve refahlarını evlerine dönene kadar katlanarak arttırmalarını sağlayacak.” dedi. Grandi ayrıca şunları ekledi:

“Bu rapor ve IRENA ile UNHCR arasındaki bu yeni ortaklık, mülteciler ve yerlerinden edilmiş insanlar ile yerel toplulukları için enerjiye erişimi sağlamada ve yerel topluluklarında geride kalmamalarını sağlayan önemli bir ittifakın başlangıcıdır.” 

IRENA Genel Müdürü Francesco La Camera, “Yenilenebilirler mültecilerin hayatlarını daha iyi bir şekilde hızlı ve etkili bir şekilde değiştirebilir” diye ekledi. Ardından da şu açıklamalarda bulundu:

“Şebeke dışı ve şebekeye bağlı küçük ve orta boy güneş enerjisi sistemleri mevcut, uygun fiyatlı ve dünyadaki milyonlarca yerinden edilmiş kişiye güvenilir güç sağlayabilir. İnsani durumlarda yaşamı koruma çabasıyla UNHCR ile yakın çalışmak ve destek olmak için sabırsızlanıyoruz. Yenilenebilir çözümler insani katkı gerekli olabilir.”

Irak ve Etiyopya’ da elektrik aydınlatması sorunları yaşanıyor!

Çalışma, UNHCR’nin Sürdürülebilir Enerji için Küresel Stratejisine katkı sağlıyor. 2019-2024 ve diğer benzer durumlarda çoğaltılabilen insani yardım operasyonunu güçlendirmek için başlıca fırsatları vurguluyor.

Yeni raporun bulguları ve önerileri, Irak’taki Darashakran ve Domiz kampları ile Etiyopya’daki Tsore ve Sherkole sahalarından toplanan verilere dayanıyor.

Irak’ta aydınlatma eksikliği ve kesintilerin, şebekeye bağlı yerleşim yerlerinde bile sık rastlandığı, mültecilerin ve insani toplumun pahalı, kirletici dizel jeneratörlere bağlı kaldığı sonucuna varılıyor. 

Etiyopya’da çoğu mülteci elektrik aydınlatmasına hiçbir şekilde erişemiyor. Akü yuvalarına sahip bağımsız güneş enerjisi sistemleri, voltaj dalgalanmalarının şebekeye etkisini azaltabilir. Daha büyük güneş ışınları, yerleşim yerlerinde ve çevresinde elektrik sağlayabilir, ayrıca ev sahibi topluluklar için kalıcı bir fayda yaratabilir.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.