30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Muğla’daki Yangın Enerji Hatlarından Kaynaklandı”

MUĞLA (Enerji Portalı) – Datça ilçesindeki makilikte alanda çıkan yangının GSM telefon şirketlerine ait baz istasyonu enerji hatlarından kaynaklandığı belirtildi.

Muğla’da art arda çıkan yangınlar Türkiye’yi çok üzdü… Muğla’nın Dalaman ve Datça ilçesinde meydana gelen yangınlardaki kayıplar oldukça büyük…

Muğla’nın Dalaman ilçesinde çıkıp, Fethiye’nin turistik Göcek Mahallesi’ne kadar yayılan orman yangını, ekiplerin yoğun çabası sonucu 18 saatte kontrol altında alındı. Yangında ilk belirlemelere göre 350 hektarlık alan (490 futbol sahası) zarar gördü. Bu yangının çıkış nedeni henüz belirlenemedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Dalaman’daki orman yangınının kontrol altına alındığını belirterek, “Mücadele gece boyunca devam edecek. Zaten alanın etrafı iş makineleri ve dozerlerle çevrilmiş durumda. Alanın daha fazla büyüme ihtimali bulunmuyor.” dedi. 

Bakanın açıklamalarını aşağıdaki videodan dinleyebilirsiniz:

Muğla’nın Datça ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangının ise GSM telefon şirketlerine ait baz istasyonu enerji hatlarından kaynaklandığı kesinlik kazandı.

Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Datça ilçesindeki makilikte 29 Haziran Cumartesi günü akşam saatlerinde çıkan ve 20 hektarlık alanı küle çeviren yangınla ilgili inceleme tamamlandı. Yangının, bölgedeki GSM telefon şirketlerine ait baz istasyonu enerji hatlarından kaynaklandığı kesinlik kazandı. Olayla ilgili yapılan incelemede, devrilen elektrik direği ve kopan kablonun yangına yol açtığı ortaya çıktı.

Devrilen elektrik direği ile kopan kablonun bir GSM şirketine ait olduğu belirlenirken, hattı bir başka şirketin kullandığı öğrenildi. Hattı kullanan şirketin avukatlarının, tesisatın diğer şirkete ait olduğu, bakım ve onarım yetkisinin kendilerine ait olmadığı yönünde savunma yaptıkları kaydedildi. İki şirket arasında bu kullanımla ilgili yazılı bir anlaşmanın ise henüz tespit edilemediği belirtildi. Kusurun kime ait olduğunun, mahkeme safhasında netlik kazanması bekleniyor.

Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü tarafından 1 milyon TL olarak tespit edilen zararın 700 bin TL’sinin yangın söndürme, 300 bin TL’sinin ise yeniden ağaçlandırma çalışmaları için belirlendiği öğrenildi.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.