30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Muğla’daki Otogar Kendi Elektriğini Üretecek

MUĞLA (Enerji Portalı) – Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe ilçesinde yapımında sonuna geldiği şehirler arası otogarının çatısına kurulu gücü 281.6 kWhp olan yerli güneş enerjisi panelleri kurdu. Böylece otogarın enerji ihtiyacının yüzde 80’i buradan karşılanacak.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, Menteşe Otogarı çatısında uygulanan güneş enerjisi santralinin Türkiye’de ilk olma özelliği gösterdiği belirtilerek, üretilen enerjinin yaklaşık 320 hanenin yıllık elektrik tüketimine karşılık geldiği kaydedildi.

Kendi ürettiği elektrik ile ülke ekonomisine de katkıda bulunacağına işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Aynı zamanda yapı unsuru olarak kullanılan güneş enerji panelleri ile yapı malzemesi maliyeti ayrıca oluşmamaktadır. Güneş enerjisi panellerinin geleneksel panellerin aksine cam cam özellikteki güneş paneli olması ile de kamusal alanda Türkiye’de ilk kez uygulanan bu uygulama geleneksel güneş panellerinin aksine bu teknoloji ile yapının içinde de gün ışığının geçişine imkan sağlayarak gün ışığının kullanımına imkan veriyor. Yerli üretim olan paneller bu alanda ülkemizin gelişen güneş enerjisi panel üretim teknolojileri ile desteklenmektedir. Yerli üretim olan güneş enerjisi panellerinin gücü 160W olup bin 760 adet çatıda güneş enerjisi paneli bulunmakta ve toplam kurulu gücü santralimizin 281.6 kWhp’tir. 96 metre boy 40 metre en ölçüsüne sahip olan 3840 metrekare çatı alanının tamamını kaplamaktadır.”

– “Elektrik tüketiminin yüzde 80’ini çatısından elde ettiği enerjiden karşılayacak”

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe ilçesinde yapımında sona gelinen şehirler arası otogar inşaatında çalışmaları yerinde inceledi.

Başkan Gürün, burada yaptığı açılamada, kent genelinde otogarların şehrin dışına alınarak şehir içi trafiğinin rahatlatılacağını söyledi.

Menteşe’de yapılan otogarın projesi ve çatısının güneş enerjisinden elektrik üretmesiyle örnek bir proje olduğunu belirten Gürün, şunları kaydetti:

“Otogarımız ilçemizin özellikleri, nüfus artışı ve ihtiyaçlarına göre düzenlendi. Kentimizin güneşlenme süresi dikkate alınarak otogarımızın çatısı tamamen güneş panelleri ile yapıldı. Otogarımız elektrik tüketiminin yüzde 80’ini çatısından elde ettiği enerjiden karşılayacak. Otogarları şehir dışına çıkararak şehir içi trafiği ve ulaşımı rahatlatmayı da amaçlıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.