30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


MTA Company Limited Sudan’da Altın Arayacak!

ANKARA (Enerji Portalı) –İki sahada altın madeni aranmasına dair anlaşma imzalanan Sudan’da, üç yıllık çalışma sonrası işletme safhasına geçilecek. MTA, Özbekistan’da da metalik maden araması için ruhsat almaya hazırlanıyor.

Türkiye, havadan ve karadan maden arama faaliyetlerini küresel alana taşıdı. Bu kapsamda ilk adım Sudan’da altın madeni aramasıyla atılıyor. Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü (MTA) bünyesinde kurduğu MTA Company Limited ile yurt dışında maden arama ve işletmeciliğine yönelik Sudan’da maden aramak üzere anlaşma imzaladı. Anlaşma kapsamında Sudan’da bin 325 kilometrekare alanda maden aranacak. 3 yıl sürecek arama aşamasından sonra işletme aşamasına geçilecek.

“Madencilikte de ilk adımı Sudan’da kurduğumuz MTA Company Limited ile attık.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yurt içindeki maden rezervlerinin belirlenmesinde önemli adımlar attıklarını, karadan ve havadan jeofizik araştırmalarla Türkiye’nin maden haritasının önemli bölümünü çıkardıklarını, yerli ekipman ve yerli insan kaynağı gücüyle yapılan bu çalışmalar sonucu MTA’da ciddi bilgi birikiminin oluştuğuna dikkat çekti. Bu birikimi küresel alanda değerlendirmek üzere MTA bünyesinde MTA Company Limited’in kurulduğunu anlatan Dönmez, “Madencilikte de ilk adımı Sudan’da kurduğumuz MTA Company Limited ile attık.” dedi.

“Kızıldeniz yakınlarında, altın içeriği belirlenen iki sahanın resmi olarak bloke edilmesine karar verdik.”

Sudan’da 6 sahada ön maden jeolojisi ve jeokimya çalışmaları başlatıldığını kaydeden Bakan Dönmez, 450 adedin üzerinde numunenin toplandığını ve değerlendirmeden geçirildiğini söyledi. Bakan Dönmez, “Arazi çalışmaları ve elde edilen sonuçlara göre Kızıldeniz yakınlarında, altın içeriği belirlenen iki sahanın resmi olarak bloke edilmesine karar verdik.” diye konuştu.

3 yıllık aramalar sonrası işletme aşamasına geçileceğini söyleyen Bakan Dönmez, “Bu aşamada faaliyetleri yürütmek üzere yeni bir şirket daha kuracağız. Kurulacak yeni şirket Sudan vatandaşlarına da istihdam olanağı sunacak. Türkiye’nin gücü ve bölgesel nüfuzu yurt dışındaki faaliyetlerimizi kolaylaştırıyor. İnşallah başka ülkelerde de bunun devamı gelecek.” ifadelerini kullandı.

Bakan Dönmez, madencilik sektörünün yurt dışındaki rekabet gücünü artırmak istediklerini dile getirerek, “Yeraltı kaynakları bakımından zengin ancak teknolojik eksiklikler nedeniyle yeterli arama ve araştırma yapılamayan Afrika ülkeleri bizim için büyük önem taşıyor.” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ikinci 100 günlük icraatları kapsamında MTA Company Limited’ nın bundan sonraki adımı Özbekistan olacak. 3 ay içerisinde Özbekistan’da 2 yerde metalik maden sahasının arama ruhsatının alınması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.