30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Moğolistan’a Kurulacak Olan Güneş Enerji Santrali’ne Destek Avrupa’dan Geldi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve yatırım ortakları, EBRD’nin Moğolistan’da yapılan ilk büyük ölçekli güneş enerjisi tesisi olacağını söyleyen 30 MW’lık bir enerji santralini finanse etmek için 30,7 milyon dolarlık bir sendikasyon kredisi sağlayacak.

EBRD, Triodos Yatırım Yönetimi ve FMO Hollanda Kalkınma Bankası’nın yanı sıra, Moğolistan’ın en büyük ölçekli güneş santralinin inşaat ve işletmesini finanse etmek için 30.7 milyon dolarlık bir kredi sunacak. Gobi Çölü bölgesinde bulunan yaklaşık 30 km’lik bir proje, yaklaşık 450 km güney doğu Moğol başkenti Ulaanbaatar hayata geçirilecek.

Finansman sınırlı bir proje bazında sağlanacaktır. EBRD, 10,5 milyon dolarlık bir “A” kredisi sağlayacak ve Triodos Yatırım Yönetimi ve FMO Hollanda Kalkınma Bankası, her biri ‘B’ kredisi olarak 10,5 milyon dolar daha sağlayacaktır. EBRD, projenin toplam maliyetini 47,5 milyon dolar olarak tahmin ediyor.

Proje, EBRD’nin Moğolistan’daki ilk güneş enerjisi yatırımı olacak, ancak ülkedeki yenilenebilir enerji pazarının oluşturulmasına katkıda bulunduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.