30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Mitsubishi Electric Görme Engelliler İçin Bir Arayüz Geliştirdi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Mitsubishi Electric, görme engellilere eğitim veren bir okulla birlikte klimalar için uzaktan kumandalı arayüz cihazı geliştirdi.

Bilindiği üzere, görme engelli kişiler elektrikli ve elektronik cihazları kullanırken, genellikle düz ve yatay bir düzlemde hazırlanmış uzaktan kumanda düğmeleri gibi çalıştırma kontrollerinin şekil ya da düzenlerini anlama konusunda sorunlarla karşılaşıyor. Mitsubishi Electric, bu noktadan hareketle görme engellilerin sezgisel olarak anlayabilecekleri bir uzaktan kumanda arayüzü konsepti öneriyor.

Geçtiğimiz aylarda genç bir tasarımcı, görme engellilerin cihaz kullanımı sırasında yaşadıkları zorluklardan yola çıkarak yeni bir tema tasarladı. Bu projeyi baz alan Mitsubishi Electric, görme engellilere eğitim veren bir okulda öğretmen ve öğrencilerin yardımlarıyla klima uzaktan kumandaları için yeni bir deneysel arayüz geliştirdi.

Mitsubishi Electric

Klimanın farklı modlarını, her bir işlevin durumunu ve çalışmasını gösteren ayırt edici şekil, konum ve hareketlerin kullanıldığı bu arayüz sayesinde, görme engelliler ayarları kolaylıkla doğrulayıp değiştirebiliyor.

Bu alandaki projelerine devam etmeyi planlayan Mitsubishi Electric, insan duyularını yaratıcı yollarla kullanarak çalıştırılabilen yenilikçi arayüzler geliştirmeyi ve bu teknolojileri tüketici elektroniği cihazları ve endüstriyel ekipmanlar gibi ürün ve sistemlerde uygulamayı hedeflediğini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.