30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


MIT: 10 Yıllık Paneller Santrallerde Kullanılabilir

ABD (Enerji Portalı) –Araştırmacılar, 10–15  yıl kullanılmış güneş enerjisi panellerinin yeniden santrallere takılabileceğini söylüyor.

Massachusetts Institute Of Technology (MIT) araştırmacılarının yaptığı bir çalışmaya göre, 25-30 yıl endüstri standardına göre daha kısa ömürlü, daha verimli ve düşük maliyetli FV (fotovoltaik) panellerin, önümüzdeki yıllarda proje geliştiricileri ve fabrika sahipleri için yeni fırsatlar sunabilir.

Joule dergisinde yayınlanan Modül Değiştirme ile Fotovoltaik Pazar Girişinin Hızlandırılması makalesinde, araştırmacılar, proje sahiplerinin, beklenen ömrü 15 yıldan daha az olan FV modülleriyle seviyelendirilmiş  karlı bir enerji maliyeti (LCOE) elde etmelerini sağlayan bir modül değiştirme stratejisi sundu.

Çalışmaya göre, panel değişimi, piyasada kullanılmayan kısa ömürlü FV panellerin, % 20’nin üzerinde bir dönüşüme elverişli olması, ürünün piyasaya girmesine yardımcı olabilir.

Daha kısa ömürlü paneller için en önemli değişiklik, sistem maliyetleri dengesini sağlayan panel fiyatlarındaki düşüşün, güneş enerjisi projelerinin giderlerinin çoğunu oluşturmasıdır.

Geri dönüşüm endüstrisine etkileri..

FV teknolojilerinin benimsenmesi güneş enerjisi üreticileri için daha sürdürülebilir bir gelir akışı sunarken, “daha fazla kullanılıp atılabilir”, güneş ürünlerinin geri dönüşümünün çok büyük etkileri olacaktır.

FV geri dönüşüm endüstrisi, ömrü dolan panellerin kullanımının ilk büyük hacminin  önümüzdeki on yılda artması yönünde gelişim gösteriyor.

PV Cycle’da iletişim, pazarlama ve halkla ilişkiler müdürü Bertrand Lempkowicz’e göre, on yıllık bir panel, her bir ürün için altı ila yedi yıllık geri ödeme süresine bağlı olarak geri dönüş sağlayabilir. Lempkowicz, PV dergisine, “Fakat ekolojik bir perspektiften bakıldığında 25 yıllık ömrü olan bir panel daha ilginç olmalı.” diye belirtti.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.