30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Mısır ve Ürdün Enerji İş Birliği

ÜRDÜN (Enerji Portalı) – Mısır Petrol Bakanı, Ürdün Başbakanı ile Amman’da bir araya geldi. Yapılan görüşmede başta doğalgaz olmak üzere ortak enerji projelerinde iş birliğini artırma konusunda fikir birliğine varıldı.

Mısır Petrol Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Mısır Petrol Bakanı Tarık el-Molla, Ürdün’ün başkenti Amman’da Ürdün Başbakanı Ömer er-Rezaz ile bir araya geldi.

Yapılan görüşmede enerji alanında ve özellikle de doğalgaz projelerinde iş birliğinin artırılması konusunda anlaşmaya varıldı.

Ürdün Başbakanı Rezzaz yapılan anlaşmalar hakkında memnuniyetini belirterek, “Mısırlı uzmanların tecrübelerinden istifade etmenin kendileri için son derece önemli olduğunu” dile getirdi.

İki ülke yetkilileri geçtiğimiz günlerde petrol ve doğalgaz üretimi konusunda tecrübe aktarımı, teknoloji transferi ve eğitim alanlarında işbirliğine yönelik bir protokole de imza attı.

2004-2012 yıllarında Ürdün’e günde 250 milyon metreküp doğalgaz ihracatı yapan Mısır, 2012’de boru hatlarına yapılan bombalı saldırıların ardından söz konusu sevkiyatı durdurmuştu. Fakat yapılan bu anlaşmalar ile iki ülke arasındaki buzların eridiği görülüyor. Mısır Petrol Bakanlığı 2019’da Ürdün’e doğalgaz sevkiyatının başlanacağını duyurdu fakat sevk edilecek doğalgaz miktarı hakkında detay vermedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.