30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Mısır ve AB Arasında Doğalgaz Anlaşması

İSTANBUL (Enerji Portalı)-Mısır ve Avrupa Birliği (AB) doğalgaz konusunda işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda anlaşmaya vardı.

Mısır ve Avrupa Birliği’nin, doğalgaz alanında iş birliğinin güçlendirilmesi için anlaşmaya vardığı bildirildi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Kahire’yi ziyaret eden Avrupa Yeşil Mutabakatı’ndan sorumlu AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ve beraberindeki heyetle bir araya geldi.

Mısır ile AB Komisyonu tarafından yayımlanan ortak bildiride, Rus gazına alternatif bulunması çerçevesinde doğalgaz alanında iş birliğinin güçlendirilmesi yönünde anlaştıkları belirtildi.

Bildiride, “İki taraf, sıvılaştırılmış doğalgaz ve yeşil hidrojen arzı alanındaki iş birliğini artırma, Avrupa, Afrika ve Körfez ülkeleri arasındaki hidrojen ticaretini içeren Akdeniz Yeşil Hidrojen Ortaklığı’nı geliştirme konusunda da anlaştı” ifadeleri yer aldı.

Mevcut jeopolitik durumun etkisinin, iklim eylemi arzusunu geriletmemesi gerektiği ifade edilen bildiride, gelişmekte olan ülkelere sunulacak mali alanın daraltılmasına neden olmaması konusunda da müttefik kalındığı kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.