30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları İhaleleri Ekim’de”

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, katıldığı bir televizyon programında YEKA ihaleleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yenilenebilir enerji tarafında ise mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalelerine ilişkin ilanların bugünlerde hazırlandığını belirtti.

“Niyetimiz ekim ayı içerisinde bu yarışmaları yapmak. Mini YEKA‘lar 10 ila 50 megavat arasında değişen kapasitelerde olacak. Ve toplam 1000 megavat için yapılacak. Küçük ve orta ölçekli yatırımcılar kendi şehirlerinde güneş potansiyelini değerlendirmiş olacak.”

Bakan Dönmez, madencilik tarafında da normalleşmenin başladığını anımsattı. Dönmez, daha önce sektörün bazı aktörlerinin işçi desteğinden faydalanamadığını fakat yer altında çalışan tüm işçiler için destek ödemelerinin bugün itibarıyla başladığını sözlerine ekledi.

Bakan Dönmez tarafından Mini YEKA ile ilgili yapılan bi önceki açıklama:

Mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) yarışmalarının bu yılın ilk yarısı için planladığını belirten Dönmez, şunları bildirdi:

“İçinde bulunduğumuz süreçte gerekli katılım sağlanamaz, gerekli hazırlık yapılamaz, dolayısıyla beklenen faydayı zamanında temin edemeyiz diye ertelemiştik. Şimdi tekrar görüştük, sektör de bu konuda istekli. Üçüncü çeyrekte bu yarışmaları tamamlamış oluruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.