30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Mini YEKA Yerine Lisanssız YEKA Modelini Öneriyorum”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Yenilenebilir Enerji Tüketicileri Derneği (YETÜD) Genel Sekreteri Hasan Yiğit, Türkiye enerji sektöründeki son gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Yenilenebilir Enerji Tüketicileri Derneği (YETÜD) Genel Sekreteri Hasan Yiğit, Türkiye enerji sektöründeki son gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Geçtiğimiz hafta iptal olan YEKA-2 GES ihalesi ile ilgili Yiğit şunları ifade etti:

“YEKA veya Mini-YEKA Türkiye’de elektriğin içindeki yenilenebilir enerjinin payının yükselmesi için güzel bir yöntem. Yalnız Mini-YEKA yerine “Lisanssız YEKA” modelini öneriyorum. Mini-YEKA’lar sanayicimize ve işletmecilerimize direkt bir fayda sağlamaz.  Sanayicilerimizin ve işletmecilerimizin elektrik maliyetlerinin düşürülmesi öncelik olmalıdır.

“İşletmeci ve sanayicilerimiz bu Lisanssız-YEKA bölgesinde bir yarışma modeli ile asgari sözleşme güçleri kadar güneş enerjisi santral kurma hakkı alabilir. “

Lisanssız-YEKA modeli hayata geçerse bu aynı zamanda MİNİ-YEKA çalışmasından daha fazla ekonomiye katkı sunar. Tabi bu yatırımların en önemli noktalarından biri de istihdam artışıdır diyen Yiğit, Lisanssız YEKA modelini ise Yiğit şu şekilde açıklıyor:

“Bilindiği gibi çoğu sanayicilerimizin ve işletmecilerimizin çatıları yeterli değil. Mesela hastaneler yüksek elektrik tüketiyor ve çatılarına kurulabilecek bir sistem ile yalnızca tüketilen elektriğin belki yüzde 3-5 karşılanabiliyor.  Belirttiğimiz sahalarda İstanbul, Ankara, Kocaeli ve diğer 78 ilimizdeki işletmeci ve sanayicilerimiz bu Lisanssız-YEKA bölgesinde bir yarışma modeli ile asgari sözleşme güçleri kadar güneş enerjisi santral kurma hakkı alabilir. 

Lisanssız YEKA modeli bu noktada lisanssız elektrik üretimi yönetmenliğinde bazı değişiklilerin de yapılmasını gerektirecek. İlk başta “üretim ve tüketim yeri aynı dağıtım şirketler sınırları içinde olması” ifadesinin kaldırılması gerekiyor. Söz konusu illerimizdeki işletme ve sanayicilerin ürettikleri elektriği kendi illerindeki tüketim noktalarında sorunsuz mahsuplaşabilmeleri için.”

“Her abone sözleşme gücü ölçüsünde 10 kW kurulu gücü geçmeme şartıyla çatısını ve dış cephesine bu sistemi kurabilir.”

Evlerin çatılarına güneş enerjisi sistemi kurulmasına değinen Yiğit, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in “Güneşten elektrik üretimi çatıya anten takmak kadar kolay olacak.” sözünü hatırlatarak:

“Bilindiği gibi GES çalışmalarında bakanlık tarafından 10 kW’a kadar yatırımın önü açılmıştır. Her abone sözleşme gücü ölçüsünde 10 kW kurulu gücü geçmeme şartıyla çatısını ve dış cephesine bu sistemi kurabilir. Apartmanlarda, bütün mülk sahiplerinin rızası alınarak sistem inşa edilebilir.

En son düzenlemeler ile 10 kW altında çatı ve dış cepheden güneş enerjisi sistemlerinden ürettiğimiz elektriğin fazlasını şebekeye satabiliriz ve işin en önemli noktası bu gelirler vergiden muaf.

Yüksek kaliteli ürünler kullandığımızda ve doğru bir kurulum ile burada en az 25 yıllık ömrü olan bir sistem elde edebilirsiniz. Kendi tükettiği elektriği sistem sahibine bedavaya gelmiş olacak. Satılan üretim fazlası elektrikten gelecek para ile hanelerin pazar alışveriş parası da çıkacak.” diye belirtti.

“Yenilenebilir enerjiyi tabana yayabilmek için sempozyumlar ve çeşitli eğitimler gerçekleştirerek her bireyin kendi elektriğini üretebileceği günleri hedefliyoruz.”

YETÜD’ün faaliyetlerine hakkında da bilgi veren Yiğit, şunları aktardı:

“YETÜD yeni bir oluşum, ana amaçlarımızdan biri yenilenebilir enerji santrali kuran yatırımcıların kurulum aşaması başta olmak üzere mağduriyetini önlemek ve şirketler ile üreticilerin tarafından baktığımızda da iki taraf arasında ilk başta ara buluculuk yapmak. Yani yatırımcının sorunlarını ortadan kaldırmak istiyoruz.

Yenilenebilir enerjiyi tabana yayabilmek için sempozyumlar ve çeşitli eğitimler gerçekleştirerek her bireyin kendi elektriğini üretebileceği günleri hedefliyoruz.”

Kaynak: Antalya Körfez Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.