30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Mini YEKA ile Enerji Alanında 4 Milyar TL Yatırım Bekleniyor

ANKARA (Enerji Portalı) – GÜNDER Başkanı Kaleli, “Ekimde yapılması planlanan ve kapasiteleri 10-50 megavat arasında değişen toplam 1000 megavatlık mini YEKA ihaleleri, yaklaşık 4 milyar liralık yatırım çekecek.” dedi.

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Başkanı Kutay Kaleli, ekimde yapılması planlanan ve kapasiteleri 10-50 megavat arasında değişen toplam 1000 megavatlık Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalelerinin yaklaşık 4 milyar liralık yatırım çekeceğini bildirdi.

Kaleli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mini YEKA ihaleleriyle yatırımcıların Türkiye’nin 40 farklı şehrinde güneş potansiyelini değerlendirebilme imkanına sahip olacağını ifade etti.

Geçen yıl yapılması planlanan mini YEKA ihalelerinin, ekonomik olarak daha avantajlı tekliflerin geleceği düşüncesiyle bu yılın ilk çeyreğine ertelendiğini anımsatan Kaleli, şu değerlendirmede bulundu:

“Hedeflerimizi aşmayı planladığımız 2020 yılında, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle diğer tüm sektörler gibi güneş enerjisi sektöründe de maalesef daralma ve yavaşlama yaşandı.”

Ekimde yapılması planlanan mini YEKA ihaleleri…

Salgın nedeniyle Türkiye’de birçok projenin ertelediğine dikkati çeken Kaleli, şöyle konuştu:

“Takip ettiğimiz verilere göre, ülkemizde salgının yarattığı daralma yavaş yavaş son buluyor. Bu, tedbiri elden bırakmamızı ve rahatlamamızı gerektirmiyor, ancak yatırımlar da devam etmeli. Bu anlamda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez‘in yarışma ilanlarına ilişkin tarih planlamasını çok doğru ve yerinde buluyoruz. Ekimde yapılması planlanan ve kapasiteleri 10-50 megavat arasında değişen toplam 1000 megavatlık mini YEKA ihaleleri yaklaşık 4 milyar lira yatırım çekecek.”

Kaleli, salgında ikinci dalganın yaşanması ya da vaka sayısının artması durumunda genişletilecek tedbirlerin, söz konusu ihalelerin yeniden ertelenmesi kaygısını beraberinde getirdiğini aktardı. Kaleli, şunları kaydetti:

“Ümidimiz, ülkemizin bu dertlerden bir an önce kurtulması ve yatırımların da planlandığı gibi devam etmesidir. YEKA ya da mini YEKA gibi belirlenmiş kapasitelerle çıkılacak ihaleler, tüm paydaşların yıl boyunca planlamalarını yapmaları, iş gücü ve insan kaynağının yetiştirilmesi, istihdamın arttırılması noktasında çok önemli projelerdir.

Çevre dostu yenilenebilir projelerin, arz güvenliği ve üretim açısından sadece ülkemiz için değil tüm dünya için ne kadar önemli olduğunu salgın sürecinde üzülerek tecrübe ettik. Rekabetçi fiyatların oluşacağı, yatırımcı profilinin küçük ve orta ölçekli yatırımcıyı da kapsayacağı projeler için her yıl benzer kapasitelerle ihaleler açılmasını umuyoruz.”

Kaynak: AA

1 Yorum

  • Rıdvan İRENCİ dedi ki:

    Mini yeka lar da anlayamadığımız 2 soru var ihale ile verilecek olan 10_50 megawat proje lerin arazisini ihaleyi kazanan şirket mi bulacak yoksa devlet arazilerinde kullanım olacak mı.
    Yapılacak olan her bir ihaleye kaç şirket katılım sağlayacak. Örneğin 10 megawat ihale 5 şirket girecek diye duyumlarımız var. Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.