30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Mimsan Grup, Özbekistan’da Yeni Bir Şirket Kurdu!

ÖZBEKİSTAN (Enerji Portalı) – Türkiye’nin dört bir yanında kurduğu biyokütle enerji santralleriyle atıktan enerji elde edilmesini sağlayan Mimsan Grup, Orta Asya ülkelerinde faaliyet göstermek üzere, bölgenin merkezi bir konuma sahip ülkesi Özbekistan’da Mimsan Central Asia adlı bir şirket kurdu. Faaliyete başlayan şirket bayi ve teknik servis teşkilatı oluşturma çalışmalarını sürdürüyor.

Türkiye’nin dört bir yanında kurduğu biyokütle enerji santralleriyle atıktan enerji elde edilmesini sağlayan Mimsan Grup, Orta Asya ülkelerinde faaliyet göstermek üzere, bölgenin merkezi bir konuma sahip ülkesi Özbekistan’da Mimsan Central Asia adlı bir şirket kurdu. Faaliyete başlayan şirket bayi ve teknik servis teşkilatı oluşturma çalışmalarını sürdürüyor. Mimsan Central Asia, kuruluşunun hemen ardından Özbekistan’da bir fabrika yatırımı yapmaya karar verdi. Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te 40 bin metrekare alanda kurulacak tesiste 400 kişi istihdam edilmesi planlanıyor.

Özbekistan yönetiminin daveti üzerine bu ülkeye gelme kararı alan Mimsan Grup’un gerçekleştireceği yatırımın çerçeve anlaşması da Taşkent’te düzenlenen bir törenle, Özbekistan Şehircilik Bakanlığı, İnşaat Bina Hizmetlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Camalov Ğofir Arıbcanoviç ile Mimsan Grup CEO’su Hacı Ahmet İlhan tarafından imzalandı.

Taşkent Wyndham Hotel’de gerçekleşen imza törenine, Özbekistan kamu bürokrasisi, iş dünyası, Türk- Özbek ticaret odası başkanı ile üyeleri ve Türk yatırımcılardan oluşan yaklaşık 200 kişilik geniş bir davetli topluluğu katıldı.

Özbekistan Şehircilik Bakanlığı, Konut, Isıtma, Enerji, Su ve Kanalizasyon işlerinden sorumlu Bakan Yardımcısı Camalov Ğofir Arıbcanoviç, imza töreninde yaptığı konuşmada Mimsan’ın Malatya’daki üretim tesislerini ziyaret ettiklerini ve gördükleri karşısında heyecanlandıklarını belirterek, “Mimsan’ın teknoloji kapasitesi bizi tatmin etti, yaptığımız işbirliği bizim için heyecan verici.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Özbekistan Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Abdullah Yavuz Türker de imza töreninde yaptığı konuşmada iki ülke arasında büyük bir işbirliği potansiyeli bulunduğunu vurguladı. Ticaret Müşaviri Yavuz Türker, Mimsan’ın Türkiye’nin köklü bir firması olduğunu belirterek, işbirliğinin Türkiye Cumhuriyeti tarafından desteklendiğinin altını çizdi.

Mimsan Grup söz konusu anlaşma kapsamında, ısı cihazları ve termik enerji ekipmanları konusunda Özbekistan’a teknoloji transferi, yatırım ve üretim konularında sorumluluk üstlendi. Özbekistan Şehircilik Bakanlığı da, Mimsan Central Asia’ya ülkedeki yatırımı için, gerekli devlet desteklerinin sağlanması taahhüdünde bulundu. Anlaşma ile, başkent Taşkent başta olmak üzere, Özbekistan’daki şehirlerin ısıtma altyapısının Mimsan Central Asia tarafından yenilenmesinin önü açılmış bulunuyor.

Mimsan, Özbekistan’da şehir ısıtma altyapılarının yenilenmesinin yanı sıra enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi konusunda aktif sorumluluk üstlenecek. Bu kapsamda şehir çöpünden enerji elde edilmesi konusunda geliştirdiği teknolojiyi Özbekistan’a taşıyacak.

Hacı Ahmet İlhan, Mimsan Grup olarak Özbekistan’da kuracakları altyapıyla, bu ülkenin yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Afganistan’a da hizmet vereceklerini vurguladı. İlhan, kendilerine gösterilen ilgi nedeniyle Özbekistan Şehircilik Bakanlığı ile tüm devlet yetkililerine teşekkür etti.

Mimsan Grup’un geliştirdiği ısı ve enerji teknolojilerinin, Özbekistan’a enerji verimliliği konusunda da büyük katkılar sağlaması bekleniyor. Hacı Ahmet İlhan, Mimsan’ın geliştirdiği verimlilik teknolojilerinin Özbekistan’da enerji maliyetlerini yüzde 50 azaltmasını mümkün gördüklerini belirtti. Mimsan’ın sağlayacağı katkının, Özbekistan’ın doğalgaz ihracat kapasitesini de artırması bekleniyor.

Türkiye- Özbekistan İlişkileri Hakkında:

Özbekistan son yıllarda ulaştığı yüksek büyüme oranlarıyla dikkat çekiyor. Özbekistan 2018’in ilk 9 ayında yüzde 5,2 büyüdü. 2006-2018 arasında ise yüzde 7,72 büyüme oranı yakalandı. Özbekistanla Türkiye arasında gelişen siyasi ilişkilere koşut olarak ekonomik ilişkilerde de bahar yaşanıyor. Özbekistan Dış Ticaret Bakanlığı, 2018’in ilk yarısında Özbekistan ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin yüzde 32,4 arttığını açıkladı.

Özbekistan’da yıllık 300 milyon dolarlık ısı cihazları ve enerji ekipmanları pazar/iş fırsatı bulunduğu tahmin ediliyor. Devlet, ısıtma ihtiyacını bir kamu hizmeti olarak sağlıyor. Pazarda Rus, Alman, Kore, Çin ve Türk firmaları faaliyet gösteriyor. Özbekistan’da inşaat sektörü de hızlı gelişiyor. Mevcut konut sektörünün yüzde 80’i sosyal konut statüsünde bulunuyor.

Kaynak: Turkishtime

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.