30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Milli Enerji Paneli Düzenlendi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Hedef 2023 Büyük Türkiye Zirvesi kapsamında Milli Enerji Paneli düzenlendi. Panele; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz,  TPAO Genel Müdürü  Melih Han Bilgin ve  Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem konuşmacı olarak katıldı.

Yerli kömür ve yenilenebilir enerji kaynaklarının ön plana çıktığı ve bu sürecin devam etmesi gerektiğini söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız:

Yerli kaynakların sektöre kazandırılması çok önemli. Off-shore petrol ve doğalgaz aramalarına bıkmadan usanmadan devam edeceğiz. Maden sahalarının yenilenebilir enerjiyle desteklenerek ele alınması gerektiğini düşünüyorum. Toryum ve uranyum araştırmaları devam ediyor. Büyük oranda dışa bağımlı olduğumuz için, fiyatlar düştüğü dönemde bir mekanizmayla fiyatlar sınırlandırılarak çözüm üretilebilir. Fosil yakıtlar gelecekte de hakim olacak” dedi.

“Enerji vücuttaki kan gibidir”

Konuşmasında yerli kaynak kurulumunun önemine değinen EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “7 bin MW üzerinde kurulu rüzgarımız var. 15 bin MW üzerinde lisansımız var. Bunlar da en kısa sürede kurulacak. Yerli kaynakların kurulması çok önemli. Ürettiğimizden fazla tüketiyoruz. 50 birim üretiyoruz, 100 birim tüketiyoruz. Enerji vücuttaki kan gibidir. Dışarıdan serum enjekte ettiğinizde bu ne kadar sürdürülebilir olur. Teşvikler sayesinde yerli enerjide gücümüz arttı. Teknolojiler geliştikçe maliyetler de azaldı. Burası tamamen rekabet piyasası. YEKA’lardaki ihaleden sonra fiyatların nereye geldiğini gördük” dedi.

“Oyunu değiştirecek hamleler yapmalıyız”

Panele katılan konuşmacılardan TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin, “Türkiye’yi büyütmek istiyoruz. Yenilenebilir enerjinin geleneksel enerjiyle karşılıklı geliştiğine dair  bir algı var. Ben böyle düşünmüyorum. Önünüzdeki 50 yıl içerisinde fosil yakıtlar hayatımızda önemli rol oynamaya devam edecek. Oyunu değiştirecek hamleler yapmalıyız. Türkiye’nin denizlerini karış karış aramak mecburiyetindeyiz. Özellikle Doğu Akdeniz ve Karadeniz. Doğu Akdeniz’de petrol aramacılığındaki sismik çalışmalarımızı tamamlamış durumdayız. Fatih Sondaj Gemimiz Akdeniz sondajlarına başlayacak. 5 yıl sonrasında geminin yapacağı çalışmalar belirlendi. Karadeniz sahaları için ikinci sondaj gemimizin çalışmalarını tamamladık” şeklinde konuştu.

“Enerji şirketlerine büyük iş düşüyor”

Bir diğer konuşmacı Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem önümüzdeki 20-25 sene içerisinde enerji talebinin yüzde 50 artacağını, doğalgaza ve petrole olan ihtiyacın devam edeceğini belirtti. Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem:

Dönüşüm içerisinde büyük enerji şirketlerine büyük iş düşüyor. Uzun vadeli olan bir işe herkesin kendini hazırlaması gerekiyor. Uluslararası şirketlerin yapacağı yatırımlar cari açık acısından çok önemli. Yatırımcı acısından önem taşıyan en önemli konu piyasaların öngörülebilirliği. Geçiş yolunu, üretime çevirip, değer katarak yatırımlara destek vermemiz gerekiyor. Çok güzel teşviklerimiz var. Bunların da önümüzdeki yıllarda hızla gelişeceğini umuyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Mustafa Yılmaz Kimdir? 

Mithat Cansız Kimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.