30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Microsoft, Enerji İhtiyacını Karşılamak İçin RES Yatırımı Yaptı

HOLLANDA (Enerji Portalı) – Microsoft, elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamak için Eneco’nun rüzgar enerjisi santraline yatırım yapacağını açıkladı.

Microsoft, rüzgar santrali geliştiricisi Alman Eneco’ya ait Borssele III-IV denizüstü rüzgar enerjisi santrali projesine 90 MW’lık bölümü için yatırım yapacak. Microsoft, buradan aldığı enerjiyi 2022’den itibaren 15 yıl boyunca veri merkezlerini güçlendirmek için kullanacak.

Yapılan bu yeni anlaşma ile Microsoft, kapasitesi 1,5 GW’ı bulan 14 adet yenilenebilir enerji projesine yatırım yapmış oldu.

Microsoft Enerji ve Sürdürülebilirlik Genel Müdürü Brian Janous konuyla ilgili, “Yenilenebilir enerji satın almalarımız faaliyetlerimizin ve yerel şebekenin sürdürülebilirliğine katkı sağlıyor.” diye belirtti.

Eneco’nun Müşteri Sorumlusu ise anlaşmadan duyduğu memnuniyeti, “Teknoloji şirketleri, çoğunlukla veri merkezlerinin büyük enerji tüketiminden dolayı karbon ayak izlerini azaltma konusunda zorlanıyor. Microsoft gibi küresel bir işletme, bunu bir zorluk olarak değil, enerji geçişini arttırma fırsatı olarak görüyor.Hollanda’da sürdürülebilir, akıllı ve temiz bir enerji kaynağına geçmelerine yardımcı olabileceğimiz için gurur duyuyoruz.” diye ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.