30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Microsoft Dev Güneş Enerji Anlaşmasına İmza Attı

Microsoft Amerika Birleşik Devletleri tarihinin şimdiye kadar ki en büyük kurumsal yeşil enerji anlaşmasını imzaladı. Microsoft, Virginia’da yer alan güneş enerjisi üretim merkezinden 315MW elektrik satın alacağına istinaden duyuru yaptı.

Microsoft, 2016’da çok önemli bir karar aldı. Buna göre şirketin kullandığı elektriğin yüzdesel anlamda büyük bir kısmının yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlacaklarını belirtmişti. Microsoft’un mevcut sunucu merkezlerinde kullanılan elektriğin yüzde 44’ünün güneş, rüzgâr ya da hidroelektrik kaynaklarından geldiğini söyleyen Microsoft, 2018’in sonunda bu oranı yüzde 50’ye, 2020 yılındaysa yüzde 60’a çıkarmayı planladığını duyurdu.

2016’an bu yana Microsoft hedefleri doğrultusunda önemli yatırımlar yapıyor. Buna göre, Pleinmont I ve Pleinmont II  güneş enerjisi merkezlerinin ürettiği 500MW elektriğin 315MW’ını alma kararıyla birlikte hedeflerine biraz daha yaklaştı. Söz konusu anlaşma ile ilgili açıklama yapan Microsoft’un Başkanı Brad Smith, “Bu projede amacımız sadece megawatt’lar satın almak değil; başkalarının da yenilebilir enerji kaynaklarına ulaşımını kolaylaştırmaktır.” şeklinde görüşlerini belirtti.

Pleinmont I ve Pleinmont II tesislerinin 2,000 dönümden büyük arazi üstüne kurulacağı belirtilirken, projede 750,000 güneş enerjisi paneli konulacağı ve santrallerin yıllık 715,000MWh elektrik üretim kapasitesinde olacağı belirtiliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir