30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Michael Hogan: “Türkiye Arz Fazlalığını Dengelemeli!”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – ABD merkezli düşünce kuruluşu Düzenleme Destek Projesi (RAP) Kıdemli Danışmanı Michael Hogan, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynakları kullanımının daha fazla büyümesi için piyasada yer açılması gerektiğini belirterek, “Ekonomik ve verimli olmayan eski santrallerin emekli olması gerekiyor ki Türkiye’de elektrikteki arz fazlası ortadan kalksın ve yenilenebilir kaynak kullanımı kendine büyümek için yer bulabilsin” dedi.

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi tarafından düzenlenen “Türkiye’de Enerji Finansmanı” paneli için Türkiye’ye gelen Hogan, AA muhabirinin sorularını yanıtladı. Konuşmasındaki dikkat çekici başlıklar ise şunlar oldu:

Arz fazlalığı ve buna bağlı olarak yenilenebilir enerjiye dayalı elektrik fiyatının düşüşü: Türkiye’ nin son yıllarda elektrik piyasasında büyük gelişmeler yaşadığını ve bu gelişmenin yenilenebilir enerji kaynaklarına da yansıdığını vurgulayan Hogan, şu anda ülkede elektrikte arz fazlası yaşandığına dikkati çekti. Hogan, çoğu ülkede olduğu gibi Türkiye’de de elektrik talebinin beklendiği kadar büyümediği için söz konusu arz fazlasının piyasa fiyatlarını aşağı çektiğini ifade etti.

Arz fazlalığının dengelenmesi gerekliliği: Türkiye’deki elektrik arz fazlasının bir noktada dengelenmesi gerektiğinin altını çizen Hogan; yeni, daha ekonomik, verimli ve karbon emisyonu oluşturmayan kaynakların önemine değindi. Arz fazlasının devam etmesinin yeni yatırımların gerçekleşmesini de olumsuz olarak etkileyebileceğine işaret eden Hogan, “Daha ekonomik ve verimli olana herkes ilgi gösterir.” dedi.

Hogan Almanya ve İspanya gibi farklı ülkelerde bunun örneklerinin görüldüğünü belirterek: “Eğer Türkiye, yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı desteklemekte kararlı ve bu kaynakların payının büyümesini istiyorsa, burada eski, ekonomik olmayan ve sistemin artık ihtiyaç duymadığı santrallere ne olacak? Türkiye, bir offshore (denizüstü) rüzgar ihalesi gerçekleştirmeye hazırlanıyor. İhalede verilen teşvikler de Dünya’ da çoğu ülkede yok. Bu alanda ciddi bir potansiyel de var ve bu potansiyel kesinlikle değerlendirilmeli. Fakat, gelecek yatırımcının da buradan üretilecek elektriğe ihtiyaç olduğundan emin olması lazım. Türkiye’de hem denizüstü  rüzgar hem de diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının daha fazla büyümesi için piyasada yer açılması gerekiyor. Ekonomik ve verimli olmayan eski santrallerin emekli olması gerekiyor ki Türkiye’ de elektrikteki arz fazlası ortadan kalksın ve yenilenebilir kaynak kullanımı kendine büyümek için yer bulabilsin. Bu, piyasa fiyatlarının dengelenmesine de yardımcı olacaktır. Piyasada kanıtlanmış bir şey vardır ki, o da arza ihtiyaç olduğu sürece, fiyatları yükselecektir.”

Hogan konuşmasında, uluslararası kalkınma ve yatırım bankalarının ekonomik ve verimli enerji projelerini desteklemek için istekliliğin sürdüğünü de kaydetti.

Kaynak: İstanbul AA

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.