30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Mevsimsel Koşulların Elektrik Talebine Etkisi Ocak Ayında Yüksek

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji İşleri Genel Müdürlüğü her ay belirli aralıklarla mevsimsel faktörlerin enerji üretim, tüketim ve ithalatına etkisini değerlendirdiği Enerji İklim Raporu yayınlıyor.

Enerji İşleri Genel Müdürlüğü, www.eigm.gov.tr sitesinde her hafta Enerji İklim Raporları yayınlıyor. EİGM, bu raporlarda mevsimsel faktörlerin enerji üretim, tüketim ve ithalatına etkisini değerlendiriyor.

Çalışmada uluslararası kuruluşlar tarafından yapılmış olan uzun dönem sıcaklık ve yağış tahminleri baz alınarak; önümüzdeki 6 aylık süreç için Türkiye ve çevresinde elektrik ve doğal gaz talebi ile kuraklık ve kesinti riski analizi yapılmıştır.

Elektrik, Doğalgaz Talebi ve Hidro Seviyeleri Açısından Değerlendirme

Mevsimsel koşulların elektrik talebine etkisi değerlendirildiğinde önümüzdeki altı aylık süreçte Ocak ayındaki etkinin diğer aylara göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Mevsimsel koşulların doğalgaz talebine olan etkisinin de Ocak ayında en yüksek değere ulaştığı bildirilmektedir. Türkiye’deki hidroelektrik santrallerin su seviyelerinin ise önümüzdeki altı ay içinde mevsimsel koşullara göre çok değişmediği görülmüştür.

Çalışmada Doğu Avrupa’da mevsimsel koşulların doğalgaz talebine olan etkisi de incelenmiştir ve Aralık ve Ocak aylarında doğalgaz talebinin ortalama seviyenin üzerinde gerçekleşeceği tahmin edilmiştir. İran- Azerbaycan için mevsimsel koşulların doğalgaz talebine etkisi ortalama seviyede olduğu ve altı ay boyunca değişmediği tahmin edilmiştir.

Türkiye’nin Enerji Sistemleri Açısından Değerlendirme

EİGM’ nin hazırladığı bu raporda mevsimsel koşulların, Türkiye’nin enerji sistemleri açısından risk ihtimali kuraklık, Doğu doğalgaz kesintisi ve Batı doğalgaz kesintisi bazında değerlendirilmiştir.

Mevsimsel yağışların fazlalığından dolayı önümüzdeki Aralık ve Ocak ayında mevsimsel koşulların, kuraklığı ortalamanın altında etkileyeceği tahmin edilmiştir. Doğu ve Batı Doğalgaz kesintisinin ise mevsimsel koşullara göre etkilenmediği belirtilmiştir.

Rapor sonucuna göre önümüzdeki 6 aylık periyotta; Türkiye’de elektrik ve doğal gaz taleplerine iklim koşullarının etkisinin geçmiş yıllara oranla Ocak ayında ortalama seviyenin üzerinde gerçekleşeceği tahmin edilmektedir.

Kaynak: Elektrik İşleri Genel Müdürlüğü, Enerji İklim Raporu, Sayı 304.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir