30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Metro İstasyonlarındaki Atık Isı Geri Kazandırılabilir”

İSVİÇRE (Enerji Portalı) – Lozan şehrinde bir deneme yapan İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nde (EPFL) araştırmacıları metro istasyonlarında ortaya çıkan ısının binlerce hanenin ısıtılmasında kullanılabileceğini açıkladı.

Gün içinde gerçekleştirilen çeşitli aktiviteler sonucunda metro istasyonları oldukça fazla ısınarak çevrelerine ısı verebilecek hale geliyor. Bazı bilim insanları da bunu fark ederek ortaya çıkan ısının faydalı hale getirebilmek için birtakım çalışmalara başlıyor.

Bilim insanları bir tür jeotermal ısı yakalama sistemi ve yeni bir hesaplama modeli geliştirdi. Ortaya konulan model ile istasyonlarında konveksiyon ile ısı katsayısını hesaplanılabiliyor. Bu model sayesinde istasyonlarda ortaya çıkan enerjiyi kontrol altına alacak sistemler geliştirilebileceği ve yüzeye pompalanacak bu enerjiyle civardaki evlerin ısıtma ya da soğutma ihtiyaçlarının karşılanabileceği belirtiliyor.

Şekil 1: Tasarlanan Sistemin Modeli

“Dev bir buzdolabı prensibiyle çalışıyor.”

Araştırmacılara göre, oldukça maliyet etkin olan bu sistem, dev bir buzdolabı prensibiyle çalışıyor. Tünel duvarlarına yerleştirilecek plastik boruların içine ısı transfer sıvısı ya da bildiğimiz musluk suyu ile dolduruluyor.  Borulara soğuk olarak pompalanan sıvı, tüneller içindeki sıcak hava sayesinde ısınarak yüzeye sıcak olarak çıkıyor. Yaz aylarında ise sistemin ters şekilde işletilerek evlerdeki sıcak havayı emebileceği ve havanın toprağa aktarılabileceği belirtiliyor. Araştırmacılar, toprağın kendi ısısını doğal yollarla ayarlayacağını da ayrıca dikkat çekiyor.

Sisteme yaklaşık 100 yıl ömür biçen araştırma ekibi, en hassas parçaların ise ısı pompaları olduğunu belirtiyor. Bu yüzden ısı pompaları için önerilen servis ömrünün 25 yıl olması öngörülüyor.

“1.500 evi ısıtabilir ve karbondioksit emisyon oranı yılda iki milyon ton azaltılabilir.”

İsviçre’nin Lozan şehrinde denen sistem ile, öngörülen alanın %50 ila 60’lık bölümüne yerleştirdikleri ısı yakalama sisteminin 80 metrekarelik 1.500 evi ısıtabileceğini ve şehrin karbondioksit emisyon oranı yılda iki milyon ton azaltılabileceğini ifade ediyor.

Bilim insanlarının yayımlamış olduğu makaleye buradan ulaşabilirsiniz. Kaynak:EPFL

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.