GES yatırımlarının verimliliğindeki önemli argûmanlardan biride Güneş’ten sağlanan enerjinin ne oranda sağlandığı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü bir çalışma yaparak Türkiye için Güneş Enerji Haritasını belirledi. Buna göre Türkiye’de güneş enerjisi açısından en yüksek potansiyele sahip il Muğla, potansiyeli en düşük il ise Rize olduğu saptandı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 1964 yılında global güneş radyasyon ölçümlerine başladığını, bu gözlemlerin, aktinograf ismi verilen mekanik aletler ile sürdürüldüğünü söyledi.

Eroğlu, güneşlenme gözlemi yapan istasyon sayısının zaman içerisinde 163’e kadar yükseldiğini ancak 2000’li yıllara gelindiğinde yeni güneş gözlem cihazlarının işletime alınmasıyla aktinograf aletlerinden elde edilen verilerin yetersiz olduğunun belirlendiğini ifade etti.

Bu nedenle yeni gözlem sistemlerinin oluşturulduğunu anlatan Eroğlu, şu anda 57 istasyonda yeni güneş gözlem sistemleriyle ölçümlerin devam ettiğini bildirdi.

GES Verimliliği için önem teşkil eden harita GES yatırımlarında da önemli bir rol oynayacak.

Uydu verileriyle yarı dinamik bir model

Bakan Eroğlu, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün güvenilir bir veri seti elde etmek için birkaç yıldır yoğun çaba gösterdiğine dikkati çekerek, bu çalışmaların neticesinde, uydudan elde edilen verilerin kullanıldığı yarı dinamik bir model geliştirildiği bilgisini verdi.

Bu çalışmayla “Türkiye Güneş Radyasyon Dağılımı​” haritasının çıkarıldığını söyleyen Eroğlu, şöyle konuştu:

“Model her gün için 3 bin 610 noktada 20 kilometre çözünürlükle global güneş radyasyon verisi üretmektedir. Bugüne kadar 2004-2016 periyodunda ve 3 bin 610 nokta için günlük global güneş radyasyon veri seti oluşturulmuştur. Elde edilen verilerin, yer gözlem istasyonları kullanılarak yapılan doğrulama çalışması neticesinde ortalama yüzde 98 oranında güvenilir oldukları tespit edilmiştir. Bu oranda bir güvenilirlikle ve bu sıklıkta güneş seti ülkemiz için bir ilki temsil etmektedir.”

Türkiye’nin güneş enerji potansiyelinin bugüne kadar ortalama bin 311 kilovat saat/metrekare/yıl olarak bilindiğini vurgulayan Eroğlu, yeni çalışmayla güneş enerji potansiyelinin ortalama bin 635 kilovat saat/metrekare/yıl civarında olduğunun belirlendiğini kaydetti.

Güneş dağılım haritalarına Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün https://www.mgm.gov.tr/kurumici/radyasyon_iller.aspx linkinden ulaşılabilecek.

AA