30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Meslek Lisesi Öğrencilerinden Doğal Gaz Kullanımında Yüzde 30’a Varan Tasarruf Sağlayan Termostat Geliştirildi!

MANİSA (Enerji Portalı) – Manisa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Teknolojisi Bölümü öğrencileri öğretmenlerinin destekleriyle birlikte yılda 23 bin lira tasarruf sağlayan bir termostat üretti.

Manisa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Teknolojisi Bölümü öğrencileri öğretmenlerinin destekleriyle birlikte yılda 23 bin lira tasarruf sağlayan bir termostat üretti.

Doğalgazla çalışan kalorifer kazanları için geliştirilen termostat sistemi için patent başvurusu yapıldı. Seri üretime hazır halde bekleyen proje, patent başvurusunun onaylanmasının ardından Türkiye’deki tüm kamu binalarında kullanımı için çalışmalar başlayacak.

Geçtiğimiz yıl başlatılan “Akıllı Kamu Binası Otomasyonu” projesi kapsamında, doğalgazla çalışan kalorifer kazanları için termostat sistemi geliştirildi. İç ortamın yanı sıra dış ortam sıcaklığı ve su sıcaklığını ölçerek belirlenen programa göre kazanın çalışmasını sağlayan sistem sayesinde son bir yılda yüzde 30’a varan, 22 bin metre küp doğalgaz toplamda ise 23 bin lira tasarruf edildi.

“Seri üretimini yaptıktan sonra Türkiye’de bütün kamu binalarına taktığımız zaman yüz milyonlarca lira tasarruf sağlayacağımızı düşünüyoruz.”

Manisa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Teknolojisi Bölümü Öğretmeni Remzi Fidan, “Okulumuzda yüzde 30 tasarruf sağladığımız için bunun patentini de almaya karar verdik. Patent ve faydalı model başvurumuzu yaptık. Temmuz ayında çıkış alacak. 3 ay da ilan süresinde bekledikten sonra, ekim ayında faydalı model belgemizi de alacağız. Daha sonra seri imalat için hazırlıklarımızı tamamladık. Prototipimiz hazır. En son üretime hazır halde bekliyoruz. Seri üretimini yaptıktan sonra Türkiye’de bütün kamu binalarına taktığımız zaman yüz milyonlarca lira tasarruf sağlayacağımızı düşünüyoruz. Tüm Türkiye çapında devlet dairelerinde harcanan doğalgazın yüzde 30 tasarruf edildiğini düşünürsek, ne kadar büyük bir kazanç sağlayacağımızı hesap edebiliriz. Yüz milyonlarca lira tasarruf etmiş olacağız.” dedi. 

Kaynak: HaberTürk

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.