30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Mersin’de Nükleer Enerji Ele Alındı

MERSİN (Enerji Portalı) – ROSATOM ve Hacettepe Üniversitesi işbirliği ile Mersin’de gerçekleştirilen seminerde nükleer enerji ile ilgili konular ele alındı.

Dünya’daki nükleer enerji kaynakları, nükleerin iklim ve sosyal yapı üzerindeki etkileri, ‘Rusya ve Türkiye: Geleceğin Enerjisini Oluştururken-Modern Nükleer Teknolojilerde Rakamlarla Gerçekler’ isimli seminerde Mersin’de anlatıldı. Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu’nun (ROSATOM), Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge CEO’su Alexander Voronkov değerlendirmelerde bulundu.

Voronkov, Rusya’daki Novovoronej Nükleer Santrali’nin Mersin’de yapımı süren Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) için referans olduğunu belirterek, Akkuyu’da uygulanacak güvenlik önlemlerinin uluslararası onayı bulunduğuna dikkat çekti.

Arkeoloji Müzesi’ndeki etkinlikte, Rusya’daki Novovoronej Nükleer Santrali’nin, Akkuyu NGS için bir referans olduğunu belirten ROSATOM CEO’su Alexander Voronkov:

“III+ teknolojisi ile imal edilmiş Novovoronej Nükleer Santrali, Akkuyu için referans noktasıdır. VVER teknolojisi, Akkuyu NGS’de kullanılacak olan teknolojinin temelini oluşturuyor. Pasif ve aktif güvenlik kontrollerinin tamamını içermektedir. Bunlar uluslararası kuruluşlar tarafından onaylanmış güvenlik önlemleridir. 4 enerji bloğunun toplam kapasitesi 4 bin 800 MW olacaktır. Temel özelliği inşa et, sahip ol ve işlet modeli ile yapılacak olmasıdır. Türk Cumhuriyeti’nin bu ulusal çaptaki projesine ortak olmaktan gurur duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Nükleer enerjinin ne şekilde açığa çıktığını anlatan Hacettepe Üniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Şule Ergün ise:

“Küçücük atomun küçücük çekirdeği bir kez bölündüğünde 200 milyon tane elektronu hareket ettirebilecek kadar çok enerji açığa çıkarıyor. Parçalanan iki atom ve çıkan 3 parçacığın yanı sıra, radyasyon ve rardoaktif maddeler açığa çıkıyor. Çok büyük bir enerji elde ediyorsunuz ama aynı zamanda radyasyon elde ediyorsunuz. Eğer füzyon sırasında açığa çıkan bu fazla nötronların fazlalarını yutturup tek nötron-tek füzyon şeklinde bir reaksiyon elde edebilirseniz bu nükleer reaktördür.” diye belirtti.

Voronkov ve Ergün, konuşmaların ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.