30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Mersin’de 4 Futbol Sahası Büyüklüğünde GES Kurulacak

MERSİN (Enerji Portalı) – Yıldız Entegre, Mersin’de bulunan Akdeniz Tesisi’nde 4 futbol sahası büyüklüğünde Güneş Enerjisi Santrali kuracak.

Yıldız Entegre, Mersin’de bulunan Akdeniz Tesisi’nde yapılacak yeni yatırım için kolları sıvadı. Yaklaşık 15 milyon TL’lik yeni yatırım kapsamında, 26 bin 400 metrekarelik alan güneş panelleriyle kaplanacak. Böylece 11 bin ağaç eşdeğerinde karbon salımının önüne geçilecek. Yatırım tamamlandığında tesis, toplam elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu güneş enerjisinden sağlayacak.

Türkiye’de son yıllarda sayıları gün geçtikçe artan çevreci sanayi tesislerine bir yenisi daha ekleniyor. Türkiye’de orman ürünleri alanında faaliyet gösteren Yıldız Entegre, Mersin’de bulunan Akdeniz Tesisi’nde güneş enerjisi yatırımına başlama kararı aldı. Önümüzdeki günlerde başlaması planlanan yatırımın 6 ay içinde tamamlanması öngörülüyor.

13 binden fazla güneş paneli kullanılacak!

Yaklaşık 15 milyon TL’lik yatırım planlaması kapsamında, üretim tesisindeki yaklaşık 26 bin 400 metrekarelik alan toplam 13 binden fazla güneş paneliyle kaplanacak. Yatırım tamamlandığında tesis, toplam elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu güneş enerjisinden sağlayacak. Öte yandan tesiste gerçekleştirilecek olası bakım çalışmaları ya da arıza durumlarında, güneş panellerinden üretilen elektrik, genel şebekeye verilerek, Mersin ekonomisine de katkıda bulunması sağlanacak.

“Son yıllarda ülkemizde, yenilenebilir enerji kaynaklarına karşı yoğun bir ilgi var

Yıldızlar Yatırım Holding Yatırım Projeleri Müdürü Yıldırım Akagündüz, enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesinin şirketler için olduğu kadar ülkeler için de önemli olduğunun altını çizdi. Akagündüz sonrasında şu ifadeleri kullandı:

“Son yıllarda ülkemizde, yenilenebilir enerji kaynaklarına karşı yoğun bir ilgi var. Petrol ve doğal gaz gibi enerji kaynakları konusunda, ülkemizin yurt dışına bağımlı olduğu bir gerçek. Ama bunun yanında özellikle rüzgâr ve güneş konusunda Türkiye’nin çok ciddi bir potansiyeli var. Bu kapsamda özellikle sanayi şirketlerinin, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeleri hem doğanın ve çevrenin korunmasına büyük katkı sağlayacak. Hem de ülkemiz ekonomisinin gelecek hedeflerine ulaşmasına ışık tutacaktır”

Güneş enerjisinden daha fazla faydalanacağız…

Mersin’deki Akdeniz Tesisi’nde gerçekleştirecekleri yatırımın, Yıldız Entegre’nin bu alandaki ilk yatırım olduğuna dikkat çeken Yıldırım Akagündüz “Bu yatırımı yaparken öncelikli amacımız konvansiyonel enerji kaynaklarına olan bağımlılığımızı azaltmak; daha çevreci ve doğaya saygılı bir yöntemle enerji girdisi elde etmek. Yasal mevzuatların izin verdiği ölçüde, güneş enerjisi verimliliği yüksek olan tesislerimiz için benzer projeler gelecek dönemde de gündemimizde olacak” şeklinde konuştu.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.