30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Merkez Bankası: “Elektrikte % 45, Doğalgazda % 32 Artış Yaşandı”

ANKARA (Enerji Portalı) – Merkez Bankası, elektrik için ortalama yüzde kırk beş, doğalgaz için ise yaklaşık olarak yüzde otuz iki gibi bir oranda artış gerçekleştiğini bildirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), geçtiğimiz günlerde yeni enflasyon oranlarını açıkladı. Yıllık bazda yaklaşık olarak yüzde on civarındaki bir oran doğrultusunda artış kaydeden enflasyon rakamlarının ardından doğan tartışmalara, yeni istatistiki veriler katkıda bulunmaya devam ediyor.

Ön görülmesi mümkün olmayan söz konusu oranlar, Türk ekonomisi için büyük tehlike arz etmekte olan yerli para biriminin değer kaybı ile ilgili değerlendirmeler için temel veri zemini olarak kabul ediliyor.

Merkez Bankası her ay hazırladığı Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporları ile değerlendirme etüdü yapıyor. Ekim ayı için hazırlanan Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporuna göre;

  • Ekim ayında tüketici fiyatları yüzde 2,67 oranında artmış ve yıllık enflasyon 0,72 puan yükselerek yüzde 25,24 olmuştur.
  • Bu dönemde yıllık enflasyon temel mal grubu dışındaki alt kalemlerde yükseliş göstermiştir.
  • Enerji fiyatları Ekim ayında yüzde 3,70 oranında artmış, grup yıllık enflasyonu 2,40 puan yükselişle yüzde
    29,43 olarak gerçekleşmiştir.
  • Bu gelişmede elektrik ve doğalgaz fiyatlarındaki artış belirleyici olurken, katı yakıt fiyatları da yüksek bir artış kaydetmiştir. Elektrik ve doğalgazda son üç aydır gerçekleştirilen ardışık fiyat ayarlamaları sonucu bu kalemlerde yıllık enflasyon sırasıyla yüzde 44,95 ve yüzde 31,35 seviyelerine ulaşmıştır.
  • Elektrik ve doğalgaz kalemlerinde enerji fiyatlarındaki artış dikkat çekmiştir.

Özellikle başta elektrik ile doğalgaz gibi kaynakların yer aldığı enerji harcamalarının, ardışık fiyat dengelemesi adı altında düzenli bir artışa tabi tutulması, söz konusu kurumun dikkat uyarısı yapmasına neden oldu. Elektrik için ortalama yüzde kırk beş, doğalgaz için ise yaklaşık olarak yüzde otuz iki gibi bir oranda artış gerçekleştiği bildirilmiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.