30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Menteşe Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin Enerjisinin Yüzde 80’i GES’ten Karşılanacak

MUĞLA (Enerji Portalı) – Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Menteşe Şehirlerarası Otobüs Terminali hizmete açıldı. Menteşe çevre yolu üzerinde bulunan ve kullandığı enerjinin yüzde 80’ini çatısındaki güneş panelleri ile karşılayacak.

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Menteşe Şehirlerarası otogarı hizmete açıldı. Açılışa CHP Muğla Milletvekilleri, Datça, Ula ve Menteşe Belediye Başkanları ile vatandaşlar katıldı. 

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Menteşe Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin 7 bin 242 m2 inşaat alanı bulunuyor. Otogarda zemin ve bodrum kat olmak üzere iki kat olarak inşa edilirken, zemin kat şehirlerarası otobüslere, bodrum kat ise Muğla’nın ilçelerine seyahat eden araçlara hizmet veriyor. 

11 Milyon 186 Bin 400 TL’ye yapılan otobüs Terminali’nin en büyük özelliği ise, çatısında Bin 760 adet güneş paneli elektrik enerjisi üretimi üretimi gerçekleştirilecek. Üretilen enerji ise otogarın elektrik ihtiyacının yüzde 80’ini karşılayacak.

Açılışta konuşan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Muğla’nın merkez ilçesi konumundaki Menteşe Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin tüm ilçelere hizmet verdiğini belirterek, açılışı gerçekleştirilen otogarın çevreci bir otogar olması ile dikkat çektiğini söyledi. 

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise, bu nitelikte bir otogarın Muğla’da ilk defa yapıldığını belirterek:

“Bu otogarın en önemli özelliklerinden birisi Güneş Enerjisi Santrali (GES) ile elektrik üretiyor olması. Zaman içerisinde bu otogarın en az yüzde 80’lik elektrik tüketimini buradan sağlayacağız. Yenilenebilir enerji konusunda hassasiyetimizi göstermek ve her alanda elektrik enerjisi üretmek için güneşten yararlanmak açısından çok önemli bir örnek. Çok şükür Bodrum’da da otogarın temelini attık.

İnşaata başladık, önümüzdeki günlerde onun temelini atacağız. Oranın çatısında da elektrik üretilecek. Yine Marmaris’te Marmaris Barajı üzerinde yüzer paneller yapacağız. Bunun çalışmasını başlattık ve o barajın üstene koyacağımız paneller ile elektrik üreteceğiz. Bunun yanında rüzgâr enerjisi ile enerji üretmek için çalışmalarımız var. Çok fazla elektrik giderimiz var. Bunu mümkün olduğu kadar kendi ürettiğimiz yenilenebilir enerji ile karşılamaya çalışıyoruz.” dedi.

1 Yorum

 • Muvaffak GÖZAYDIN dedi ki:

  Ne olur yapmayın bunu .
  1.760 güneş paneli yılda 400 kw / saat

  enerji veriyor .

  Hangisini düzelteyim . 1.760 güneş paneli ( hadi tanesi 300 watt olsun . Ozman 1.760×0.3 = 528 kw ) yılda 528 kw x 1.500 kwh/kw dan = 792.000 kwh enerji verir .

  kw / saat diye bir birim yoktur . Çok yazık çok yazık . Enerji portalı editörleri de dikkatli olmalıydı .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.