30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Melbourne Havalimanı Güneş Enerjisi Santraline Kavuşuyor

AVUSTRALYA (Enerji Portalı) – Melbourne Havalimanı devasa güneş enerjisi kurulumuna kavuşacak. GES, Ocak 2021’de devreye alınacak.

Melbourne Airpot, ülkenin en büyüklerinden biri olma unvanına sahip, sayaç arkası güneş enerjisi tesisatına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 12 MW gücünde olan güneş enerjisi çiftliği, yakındaki arazide geliştirme aşamasında.

GES’in yılda yaklaşık 17 GWh elektrik üretmesi ve dağıtması bekleniyor. Bu da havalimanının genel tüketiminin yüzde 15’ini karşılamaya yetiyor. Ayrıca, havalimanının dört terminaline maksimum çıkışta güç sağlayacak kadar büyük olacak.

Melbourne Airport ekibi, geliştirmenin önümüzdeki yıllarda karbon emisyonlarını ve genel ayak izini azaltmanın önemli bir yolu olacağını söyledi. Tüm ekip COVID-19’un sonrasının yatışmasından sonra sitenin gelişen taleplerini karşılamaya çalışıyor.

“Bu yenilenebilir enerji projesi, bu hikayedeki başka bir bölüm.”

Tesisler ve kamu hizmetleri başkanı Lorie Argus, havaalanından gelen talebin ancak COVID-19’dan “normale döndükten” sonra artmasının beklendiğini söyledi. Argus, şu ifadelerde bulundu:

“Güneş çiftliğimizin inşası birkaç nedenden dolayı mantıklı. Projenin, COVID-19’un havacılık endüstrisini tahrip eden etkileriyle zamanında bir fayda sağlayan, önemli ölçüde yıllık enerji maliyeti tasarrufu sağlaması bekleniyor. Havaalanını çevresel, sosyal ve ekonomik açıdan sürdürülebilir bir şekilde büyütmeye kararlıyız. Bu yenilenebilir enerji projesi, bu hikayedeki başka bir bölüm.”

Beon Energy Solutions tarafından denetlenen ve tamamlanan havalimanı, Avustralya’da kendi türünün en büyük sayaç arkası güneş enerjisi tesisi olacak. 60MW Jemalong çiftliği ve 112MW Mildura çiftliği gibi projelerde çalışan bu kurulum, şirketin büyük ölçekli gelişmelerde büyüyen portföyünü daha da sağlamlaştıracak.

“Enerji ihtiyaçlarına yenilikçi çözümlere odaklanıyoruz”

Beon Energy Solutions genel müdürü Glen Thomson, havalimanının benzersiz konumunun proje için hem zorluklara hem de faydalara yol açtığını, bunun da şirketin birçok birleşik gücünün desteğini gerektirdiğini söyledi. Thomson ayrıca şunları ekledi:

“Melbourne Havalimanı’nı yatırımlarından dolayı tebrik ediyoruz ve artan enerji ihtiyaçlarına yenilikçi çözümlere odaklanıyoruz. Havalimanı bölgesinde benzer projelerle ilişkimizi sürdürmeyi dört gözle bekliyoruz”

Havalimanının güneş enerjisi santralinin Eylül ayı sonunda geliştirmeyi bitirmesi bekleniyor. GES, 2021 Ocak ayı civarında da tamamen devreye girecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.