30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Meksika, Depolama İçeren 32 MW’lık GES Projesini İşletmeye Aldı!

MEKSİKA (Enerji Portalı) – İspanyol firma Elmya, Meksikalı geliştirici Gauss Energía için Aura Solar III PV tesisinin yapımını tamamladı.

Ülkenin en yüksek ışınlama oranlarından birine sahip Meksika’nın kuzeyindeki batı bölgesinde yer alan Aura Solar III, Baja California Sur’daki La Paz kasabasının yakınında ve 5.8 kWh/m² /gün güneş ışığından yararlanıyor.

50 hektarlık projenin, her biri 340 Wp güç üreten 94.080 panel içerdiği belirtildi. Elmya’ya göre, 32 MW üretim kapasitesine sahip tesis, La Paz’daki konut kullanıcılarının yarısını tedarik etmek için yeterli elektrik üretiyor.

Kurulan tesis, Latin Amerika’nın bir lityum-iyon pil sistemiyle birleştirilen ilk büyük ölçekli güneş enerjisi projesi oldu. 45 milyon dolarlık projenin depolama bölümü, 10.5 MW/7 MWh kapasiteye ve dizi invertörlere sahip.

Santral tarafından üretilen enerji – yılda yaklaşık 65 GWh – 20 yıllık bir elektrik alım sözleşmesiyle yalnızca Federal Elektrik Komisyonu’na (CFE) satılıyor. CFE, La Paz’daki yerel marjinal enerji fiyatına göre enerjiyi alıyor.

Meksikalı yatırım grubu Corporación Aura Solar’a ait olan Aura Solar III, Olas Altas trafo merkezi ile yeni bir 1km, 115 kV iletim hattını birleştiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.