30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Megapack Saatte 3 MW Enerji Depoluyor!

AVUSTRALYA (Enerji Portalı) – Elon Musk’ın teknoloji şirketi Tesla, Avustralya’da kurduğu enerji depolama tesisi “Megapacak” ile 3 MW enerji depolayarak 40 milyon dolarlık tasarruf gerçekleştirdiğini söyledi.

Megapack, çift yönlü invertörler, termal yönetim sistemi, AC ana kesici ve kontrolleri içeriyor. 3 MWh’a kadar depolama sağlayan (yani saatte 3 MW enerji depolayabiliyor) ve 1,5 MW’lık invertör kapasitesine sahip olan Megapack’in, 1 GWh’den daha büyük projelerde kullanılabileceği belirtildi.

Tesla, Mepack’in mevcut enerji depolama sistemlerine göre 10 kat daha az parçadan oluştuğunu, %40 daha az yer kapladığını ve 10 kat daha hızlı şekilde kurulumunun yapılabildiğini ifade etti. Hatta, 250 dönümlük bir alanda üç aydan daha az bir sürede 250 MW/1 GWh gücünde bir enerji santrali inşa edilebileceği kaydedildi.

tesla megapack

Megapack’lerin büyük ölçekli projeler ve mikrogridler için gelişmiş izleme ve kontrol platformu olan Powerhub’a bağlandığı ve otomatik enerji ticareti için makine öğrenimi platformu olan Autobidder ile entegre olabileceği kaydedildi.

“Megapack, doğal gaz yerine kullanılabilir.”

Tesla açıklamasında, Megapack’in tesis ölçekli tesisatlar için doğal gaz destekli enerji santrallerine sürdürülebilir bir alternatif olacağına dikkat çekerek, Pacific Pacific ve Electric Co (PG&E) şirketinin kurduğu California’daki Moss Landing projesini örnek verdi. Bu proje Tesla tarafından yapılan 182,5 MW/730MW’lık dört alt projeden oluşan toplam 567,5 MW/2.270 MWh kapasiteye sahip.

tesla megapack

Powerwall ve Powerpack batarya satışlarının yıllık %104 büyüme göstererek ilk yarıda 415 MW değerine ulaştığını söyledi.

Paylaştığı verilere göre Tesla, 2019 yılının ikinci çeyreğinde 6.4 milyar dolar gelir elde etti ve bunun 368 milyon dolar kadarı enerji üretim ve depolama sistemlerinden kazandı.

Tesla’nın Megapack ürünü hakkında daha fazla bilgi almak için Tıklayınız

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

1 Yorum

  • SALİH ÇELİK dedi ki:

    Arkadaşlar dağıtım şirketinin biri artık ticari amaçlı Ges kurulamaz varsa evinizin veya iş yerinizin sözleşme gücü kadar santral kurabilirsiniz diyor böyle bir durumun gerçekleştiği nedir bizi aydınlatabilecek biri varmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.