30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


MEDREG’in Başkanı Bir Türk Oldu!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – EPDK Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Gülefşan Demirbaş, Akdeniz Enerji Düzenleyicileri Birliği (MEDREG) başkanlığına seçildi.

Avrupa Birliği’nin finansal desteği ile Akdeniz’deki enerji politikalarının belirlenmesinde rol alan Milano merkezli birliğin 26’ncı Genel Kurul Toplantısı İstanbul’daki Hilton Bosphorus Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıya AB üyesi olmayan ülkeler de dahil olmak üzere 21 ülke katıldı.

Gülefşan Demirbaş, Ürdün Enerji ve Madencilik Düzenleme Komisyonu Kurul Üyesi Wejdan al Rabadi’nin seçimden çekilmesi üzerine ve üye ülkelerin mutabakatı ile MEDREG (Mediterranean Energy Regulators, Akdeniz Enerji Düzenleyicileri Birliği) Başkanı seçildi. Böylelikle Demirbaş, Türkiye’nin enerji alanında uluslararası görev yapan en üst düzey kadın yöneticisi oldu.

Gülefşan Demirbaş, Akdeniz Bölgesi’nde bu kadar düzenleyici özelliğinde, bu kadar önemli bir organizasyonda EPDK ve Türkiye’yi temsil etmekten dolayı çok gururlu olduğunu dile getirerek, “Tabi bu EPDK’nın düzenleme alanındaki tecrübesinin buraya yansıması. Tüm ülkelerin de ortak desteğiyle seçilmiş olmakta da ayrıca gurur verici. Akdeniz’deki şu dönemde yaşanan tüm gelişmeler içerisinde Türkiye’nin böyle bir rol üstlenmesi de çok önemli. 2 yıl içinde tüm desteğimizi sağlayarak hem Türkiye’nin, hem de MEDREG’in iyi yerlere gelmesini sağlayacağız. Hem ülkemi, hem de enerji sektöründeki hemcinslerimi temsil ettiğim içinde ayrıca mutluyum. Bir insan olarak tabi ki mutlu oluyorsunuz ama bir kadın olarak da bu görevi üstlenmekten çok gururluyum.” diye düşüncelerini ifade etti.

MEGRED Hakkında:

MEDREG, Avrupa Komisyonu’nun desteğiyle Akdeniz bölgesinde gerçekleştirilmesi hedeflenen bölgesel enerji pazarı yaklaşımını hayata geçirmek üzere enerji düzenleyicileri arasında 2006 yılında çalışma grubu olarak faaliyete geçirildi.

2007 yılında EPDK’nın da kurucuları arasında yer aldığı MEDREG, siyasi ve ticari amaç gütmeyen¸ gönüllülük esasına dayalı bir birliğe dönüştürüldü. 2007 Kasım ayı itibari ile de resmen dernek statüsü kazanmış meslek birliği olarak uluslararası kabul edilirlik kazandı.

MEDREG Genel Kurulu 6 ayda bir toplanıyor. Toplantıya Başkan, Başkan yardımcıları, Çalışma Grubu Başkanları ve üye düzenleyici kurumların üst düzey yetkililerinin katılım sağlıyor. Genel Kurul, Avrupa Komisyonu Genel Kurul toplantılarına gözlemci olarak iştirak ediyor. Kuruluşun üyeleri arasında 8 tane Avrupa ülkesi, 4 Balkan, 9 Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkesi yer alıyor.


İlgili Konular:

MEDREG Başkanlığına Bir Türk Aday Oldu

Gülefşan Demirbaş Kimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.