30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


MEDREG Başkanlığına Bir Türk Aday Oldu

İSTANBUL (Enerji Portalı) – EPDK Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Gülefşan Demirbaş, Mediterranean Energy Regulators (MEDREG) başkanlığına aday oldu. Demirbaş seçilirse Türkiye’nin uluslar arası enerji alanında görev yapan en üst düzey kadın yöneticisi olacak.

Enerji Piyasası Düzenle Kurulu (EPDK) Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Gülefşan Demirbaş, Mediterranean Energy Regulators (MEDREG)/Akdeniz Enerji Düzenleyicileri Birliği  başkanlığına aday oldu. Demirbaş seçilirse Türkiye’nin uluslararası enerji alanında görev yapan en üst düzey kadın yöneticisi olacak.

Seçim bu hafta yapılacak…

Demirbaş, bu hafta yapılacak olan genel kurulda Ürdünlü rakibini geride bırakıp seçilirse, Türkiye’nin uluslar arası enerji alanında görev yapan en üst düzey kadın yöneticisi olacak. Bir Türk kadın yönetici ilk kez Akdeniz’deki enerji süreçlerinde işbirliği yapılan uluslar arası bir organizasyonun başına geçmiş olacak.

MEGRED Hakkında:

MEDREG, Avrupa Komisyonu’nun desteğiyle Akdeniz bölgesinde gerçekleştirilmesi hedeflenen bölgesel enerji pazarı yaklaşımını hayata geçirmek üzere enerji düzenleyicileri arasında 2006 yılında çalışma grubu olarak faaliyete geçirildi.

2007 yılında EPDK’nın da kurucuları arasında yer aldığı MEDREG, siyasi ve ticari amaç gütmeyen¸ gönüllülük esasına dayalı bir birliğe dönüştürüldü. 2007 Kasım ayı itibari ile de resmen dernek statüsü kazanmış meslek birliği olarak uluslararası kabul edilirlik kazandı.

Başkanlığını Portekiz enerji düzenleme kurumunun yürüttüğü MEDREG’de Başkan yardımcılığını Ürdün enerji düzenleme kurumu ile beraber EPDK Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Demirbaş sürdürüyor.

Doğal Gaz Çalışma Grubu Başkanlığı ile Akdeniz İçin Birlik Enerji Platformları Görev Gücünün Başkanlığı ile Kurumsal Çalışma Grubu Başkan Yardımcılığının Kurum personeli tarafından yürütüldüğü MEDREG’in çalışmaları, çalışma gruplarında görevli Kurum personeli tarafından takip ediliyor. 8 kişiden oluşan kurumun sekretaryası ile birliğin merkezi ise Milano İtalya’da bulunuyor.

MEDREG Genel Kurulu 6 ayda bir toplanıyor. Toplantıya Başkan, Başkan yardımcıları, Çalışma Grubu Başkanları ve üye düzenleyici kurumların üst düzey yetkililerinin katılım sağlıyor. Genel Kurul, Avrupa Komisyonu Genel Kurul toplantılarına gözlemci olarak iştirak ediyor. Kuruluşun üyeleri arasında 8 tane Avrupa ülkesi, 4 Balkan, 9 Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkesi yer alıyor.

Kuruluşun misyonu ise şu şekilde:

  • Enerji piyasalarının ve mevzuatının uyumlaştırılması ve Avro-Akdeniz bölgesinde pazar entegrasyonunun tedricen sağlanmasına katkı sunulması.
  • Güvenli, düşük maliyetli ve çevresel olarak sürdürülebilir enerji sistemlerine dayalı enerji piyasalarının entegrasyonu ve verimliliğin arttırılması yoluyla enerji sektöründeki sürdürülebilir gelişmenin desteklenmesi.
  • Altyapı yatırımlarının yapılması ve iyileştirilmesi, Akdeniz bölgesi için yenilikçi finansal çözümler ve enerji düzenlemesi alanında araştırmalar gibi başlıca ortak ilgi alanlarını desteklenmesi.
  • Çalışma grupları, eğitimler ve seminerler vasıtasıyla kapasite geliştirme imkânları sunulması,
  • Sürekli bir tartışma ve işbirliği ortamı sağlayarak, üyeleri arasında bilgi değişimi ve yardımlaşmanın kolaylaştırılması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.