30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Mecliste Yenilenebilir Enerji Projelerine Verilen Devlet Desteğinin Arttırılması Görüşülüyor

ANKARA (Enerji Portalı) – AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, mecliste şu günlerde 52 maddelik Enerji ve Maden Kanunu’nda revize öngören teklifin görüşüldüğünü açıkladı. Turan, teklifin içerisinde yenilenebilir enerji projelerine devletin desteğinin arttırılması da yer aldığını belirtti.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, mecliste şu günlerde 52 maddelik Enerji ve Naden Kanunu’nda revize öngören teklifin görüşüldüğünü açıkladı. Turan, ara tatilin hemen bitiminde Meclis çalışmalarına hız verileceğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Şu an elimizde 50 maddeden fazla olan, enerji ve maden kanununda revize öngören teklif var, bunu görüşeceğiz. Enerji ve madenciliğin bazı sorunlarını çözen, daha pratik iş yapmayı sağlayan, ekonomik imkanları halkın lehine revize eden usul ile ilgili süreci hızlandıran birtakım düzenlemeler öngörüyor. İnşallah 52 maddelik kanun teklifi, 15 gün sonra Meclise gelip sorunsuz, sıkıntısız görüşülür. Bundan sonra da mart seçimlerine kadar ara vermeyi planlıyoruz.”

Değişiklik teklifine göre, yenilenebilir enerji projelerindeki devlet desteği limitinin 500 bin liradan 1 milyon liraya çıkartılması, bu limiti de 5 katına kadar artırmaya ve destek miktarını 2 katına çıkarmaya Cumhurbaşkanı’nın yetkili kılınması öngörülüyor.

Maden Kanunu’nun amaç maddesinin milli menfaatlere uygunluk vurgusu ile güçlendirildiği değişiklik teklifinde, madencilik yapacak şirketlerin statüsünde “madencilik” yapabileceğinin yazılı olması şartı kaldırılıyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) bünyesinde Bilgi İşlem Dairesi kurulmasını içeren teklifte, dairenin hızla büyümekte ve genişlemekte olan enerji sektörünün şartlarına uyum sağlaması amaçlanıyor.

Kaynak: Milliyet

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.