30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Mcdonalds Kullanılmış Yağlardan Biyodizel Üretiyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Mcdonalds, Hindistan’daki şubelerinden kullanılmış yemeklik yağları biyodizele dönüştürerek, yılda 420 bin litre yakıt tasarrufu yapıyor.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, dağıtım kamyonlarının filosuna güç sağlamak amacıyla, şubelerinden birkaç ton kullanılmış yemeklik yağın biyodizel yakıtına dönüştürüldüğü bildirildi.

Geçen yıl başlatılan projenin, şirketin Mumbai’deki 85 şubesini kapsadığı bildirilen açıklamada, bunun kısa zamanda Hindista’nın tüm bölgelerine yayılacağı kaydedildi.

Buna göre, her ay kullanılan 35 tonluk kullanılmış yemelik yağ, filodaki 25 kamyon için biyodizele dönüştürülerek, 420 bin litreden fazla yakıt tasarrufu sağlanıyor.

Şirketin Hindistan’daki lisansörü Hardcastle Restaurants Pvt Ltd (HRPL) yöneticisi Vikram Ogale, yaptığı açıklamada, kullanılan yemeklik yağdan üretilen biyodizelin, dizel yakıttan yüzde 75 daha düşük karbon emisyonuyla daha temiz olduğunu ifade ederek, bunun da küresel ısınmaya yardımcı olan çevre dostu bir yakıt olduğunu söyledi.

Ogale, patates kızartması ve diğer yiyeceklerin kızartılması için kullanılan yağın restoranlardan alındığını ve tankerlerin dönüştürücü tesisine götürüldüğünü ve biyodizele dönüştürüldüğünü anlattı.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.