30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


MCBÜ, Güneş Enerjisi Santrali’nden Beklediğinden Fazla Üretim Gerçekleştirdi!

MANİSA (Enerji Portalı) – Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ), 2018 yılı Nisan ayında Zafer Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen projesi ile Mühendislik Fakültesi çatı alanında kurdukları Güneş Enerjisi Santrali (GES) ile 500 MWh’tan fazla elektrik üretmeyi başardı.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ), 2018 yılı Nisan ayında Zafer Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen projesi ile Mühendislik Fakültesi çatı alanında kurdukları Güneş Enerjisi Santrali (GES) ile 4 Mart 2019 tarihi itibariyle 500 MWh’tan fazla elektrik enerjisi üretmeyi başardı. Yıllık 500 MWh enerji üretimi hedeflenen GES, yaklaşık bir ay önce bu üretim kapasitesini yakalamış oldu. 

Projeyle ile ilgili üniversiten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Çevre dostu ve yenilebilir enerji kaynağı olan GES ile hedeflenen 165 ton CO2 salınımının engellenmesi değeri de aşılarak, yaklaşık 200 ton karbondioksit salınımı engellenmiş oldu. Bu değer yaklaşık 657 adet ağaç dikimine eşdeğer bir potansiyeli de ifade ediyor.

MCBÜ Güneş Enerji Santrali enerji üretimine devam ediyor. Proje ve santral ile ilgili tüm veriler http://ges.cbu.edu.tr/ adresinden de anlık olarak takip edilebiliyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.