30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


Maspo Enerji tarafından Yapılması Planlanan ALA-2 Jeotermal Enerji Santrali için İDK Toplantısı yapılacak

Maspo Enerji San.ve Tic.A.Ş. tarafından Manisa Alaşehirde ALA-2 Jeotermal Enerji Santrali Yapılması planlanmaktadır.

MASPO ENERJİ SAN. VE TİC. A.Ş. tarafından Manisa İli, Alaşehir ilçesi sınırları içerisinde jeotermal kaynaklardan enerji üretimi amacıyla kurulu güç kapasitesi 30 MW olan “Ala-2 Jeotermal Enerji Santrali (JES) Projesi” planlanmaktadır.

Projenin planlandığı saha, işletme hakkı yatırımcı firmaya ait olan 2013/21 no’lu jeotermal işletme ruhsatlı saha içerisinde yer almaktadır. 2013/21 nolu Jeotermal İşletme Ruhsatlı sahada yatırımcı firmaya ait 10 MW Kurulu gücünde Maspo IV JES Projesi işletmede bulunmaktadır. Maspo IV JES Projesi için 19/08/2015 Tarihinde ÇED Gerekli Değildir Kararı alınmıştır. Ayrıca 01/12/2016 tarihinde Maspo Jeotermal Enerji II-Ala-2 (19,5 MW) Projesi için Proje Tanıtım Dosyası hazırlanarak ÇED Gerekli Değildir Kararı alınmış ancak proje için EPDK’a Lisans Başvurusu yapılmamıştır.

Proje kapsamında her biri 15 MW Kurulu gücünde iki ünite planlamaktadır. Ala-2 JES Projesi için EPDK’dan Önlisans alınmıştır. Ala-2 JES Projesi kapsamında yıllık toplam 249.660.000 kWsaat (249,7 gWh/yıl) elektrik enerjisi üretimi planlanmaktadır. Ala-2 JES’te üretilecek olan elektrik enerjisi yaklaşık 4,5 km uzunluğunda enerji nakil hattıyla 154 kV’lık Alaşehir Havza Trafo Merkezine (TM) bağlanacaktır.

MANİSA ili ALAŞEHİR ilçesi sınırları içerisinde MASPO ENERJİ SAN. VE TİC. A.Ş. tarafından yapılması planlanan ALA-2 JEOTERMAL ENERJİ SANTRALİ projesi ile ilgili 02/04/2018 tarihinde İDK Toplantısı gerçekleştirilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir