30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
Reklamı kapat

MASKİ, Enerji Gideri Geri Ödeme Belgesi Aldı

MANİSA (Enerji Portalı) – MASKİ Genel Müdürlüğü, 46 milyon TL yatırım bedeli ile Turgutlu ilçesinde inşa ettiği atıksu arıtma tesisi için ‘Enerji Gideri Geri Ödeme Belgesi’ni aldı.

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, işlettiği çevre dostu atık su arıtma tesisleriyle daha sağlıklı yarınlar inşa etmeye devam ediyor.

Yüksek verim prensibiyle çalışarak atık suların insan ve doğaya verdiği zararların önüne geçen bu tesisler, ilgili atık su mevzuatında belirtilen kriterlere uygun olarak hizmet veriyor. Bu kapsamda MASKİ Atık su Arıtma Dairesi Başkanlığı Turgutlu Atık su Arıtma Tesisi için ‘Enerji Gideri Geri Ödeme Belgesi’ni aldı. Bu sayede MASKİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın enerji teşvikinden faydalanmaya hak kazandı.

Çevre Kanununun 29. maddesi uyarınca; ‘Atık su Arıtma Tesislerinin Teşvik Tedbirlerinden Faydalanmasında Uyulacak Usul ve Esaslara Dair Yönetmelik’ kapsamında:

Atık su arıtma tesisinin işletilmesinde kullanılan enerjinin, her yıl Bakanlar Kurulu’nca belirlenen oranda kuruma geri ödemesi yapılacak. Alınan belge ile enerji maliyeti açısından büyük oranda tasarruf sağlanacak.

Enerji maliyetinden tasarruf sağlanıyor

MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Çevik, enerji teşvikinden faydalanmaya hak kazanan her yeni tesisle birlikte Manisa’nın ve Manisalıların da kazandığını belirtti. Çevik, konuşmasına şunları ekledi:

“İşlettiğimiz atık su arıtma tesisimizle Manisamızın geleceği için çalışıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından verilen çevre izinlerimiz sayesinde enerji teşviklerinden faydalanarak kurum bütçemizi koruyoruz. Bu izni almaya hak kazanan her tesisimizle birlikte, Manisamız ve Manisalı vatandaşlarımız da kazanmaya devam edecek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir