30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Mardin-Derik Biyokütle Santrali Hizmete Girdi

MARDİN (Enerji Portalı) – 12 MW kurulu güce sahip Mardin – Derik Biyokütle Santrali hizmete girdi. Mısır ve pamuk saplarından elektrik üreten santral, 30 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılıyor.

Global Yatırım Holding, 12 megavat kurulu güce sahip Mardin – Derik Biyokütle Santrali’ni devreye aldı. Geçtiğimiz yıl Aydın – Söke ve Şanlıurfa – Haliliye’de toplam 17,2 MW’lık iki biyokütle santralini devreye alan şirketin biyokütleden elektrik üretiminde toplam kurulu gücü 29,2 MW’a ulaştı.

Global Enerji ve Madencilik CEO’su Atay Arpacıoğulları, tarımsal ve hayvansal biyokütleden enerji üretiminde ülkemizin büyük bir potansiyeli bulunduğunu, temiz ve yenilenebilir enerji alanında çalışmalarının devam edeceğinden söz etti.

“Atıl kaynaklar ekonomiye kazandırıldı”

Mardin – Derik Biyokütle Santrali’nin bölgeye yapılan en büyük yatırımlar arasında olduğuna dikkat çeken Arpacıoğulları, “Santral atıl kaynakları ekonomiye kazandırıyor. Tarımsal atıkların hammadde olarak kullanılması sayesinde hasat sonrası yakmaların önüne geçiyor ve tarımsal verimlilik artışına katkıda bulunuyor” ifadesinde bulundu.

Üçüncü biyokütle santrallerinin kısa bir sürede hayata geçtiğini belirten Arpacıoğulları, “Yine 12 MW kurulu güce sahip Aydın – Söke santralimizin kapasite artış çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar tamamlandığında Aydın – Söke’de toplam kurulu güç 24MW’a yükselecek. Biyokütle enerji üretimimiz 41 MW’a ulaşacak” diye konuştu.

Mardin – Derik Biyokütle Santrali için 2019 yılı itibariyle Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması’na (YEKDEM) katılım için gerekli başvurular yapıldı. Santralin 1 Ocak 2019’dan itibaren 10 yıllık süre boyunca YEKDEM desteklerinden yararlanması öngörülüyor.

2 yorum

  • Abdülkerim çelik 05379262262 dedi ki:

    75 MW Katı yakıtlı hareketli ızgaralı kazan,280 Derece Kızgın Yağ,13 Bar buhar kazanı ,340 Derece sıcak gaz üretmekteyiz.Bunlara bağlı Zincirli konveyör ve taşıyıcı band ,toz ve kül siklonları,Akışkanlı kömürlü su borulu kazan işletmesinde,multusiklon.torbalı siklon .ekonomizer bakım ve işletmesini  tüm kazan esturumanları,elektrik PLC konusunda deneyimliyim. Kazanın kurulumunda şantiye ortamında ateş tuglaları örümü, külleme ve ilk start up konusunda deneyımliyim Dogalgaz ve floil brülörlü kazan işletmesinde deneyimliyim.Kazan suyu yumuşatmada kollonlarında ustayım kompresörlerin yag filtreleri hava filtreleri radyatör bakımlarında, chiller sogutma sisteminin çalıştırılmasında deneyim sahibiyim ayrıca profesyonel olarak forklift kullanmaktayım.MEB.den Sıhhı tesisat sertifikam var. merkezi soğutma sistemi (chiller) ustalığını yaptım .doğalgaz türübin işletmesini ustalığını yaptım.

  • Sayın Yetkili ,
    Konya da ahşap sandık ve palet imalatı yapmaktayız.Ormanlardan dikili ağaç alıp kestirip fabrikamızda işliyoruz.Kestirdiğimiz ağaçların dış kabuklarını acaba elektrik enerji üretiminde kullanabilirmiyiz.
    Sizlerden cevap bekliyorum.
    Fatih Hayati GÜMÜŞOK 0 533 5529365

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.