30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


MAPEG, Üç Farklı Konuda Çok Önemli Açıklamalarda Bulundu

ANKARA (Enerji Portalı) – Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG); Temdit İşlemleri, Devlet Hakkı ve e-sevk fişi konularında önemli açıklamalarda bulundu.

Temdit İşlemleri, Devlet Hakkı ve e-sevk fişi konularında Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) tarafından yapılan açıklamalarda şunlar belirtildi:

Temdit İşlemleri Hakkında:

“Genel Müdürlüğümüzce 31/12/2019 tarihi itibariyle yürürlük süresi sona ermiş temdit talebinde bulunulmuş ruhsatlara 2020 yılı için ruhsat bedeli tahakkuk ettirilmemiş olup ilgili ruhsatın temdit işlemlerinin sonuçlanmasına müteakip ruhsat bedelleri tahakkuk ve tahsil edilecektir. Bilgilerinize önemle duyurulur.”

Devlet Hakkı Hakkında:

“Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 03/12/2019 tarih ve 2019/1 seri nolu Tahsilat İç Genelgesi’yle ecrimisil ve haklardan olan alacakların, 6183 sayılı Kanun’un 48’inci maddesi kapsamında tecil ve taksitlendirilmesi uygun görülmüştür.

Bu kapsamda; madenlerden devlet hakkı alacaklarının, ilgili mevzuat kapsamında belirlenen diğer şartların sağlanması koşuluyla 6183 sayılı Kanun’un 48’inci maddesi kapsamında tecil ve  taksitlendirilmesi mümkün hale gelmiştir.”

e-sevk fişi hakkında:

“Bilindiği üzere E-Maden uygulaması kapsamında sevk fişi düzenleme işlemlerinde katlitenin, hızın, şeffaflığın artırılması ve fiziksel arşiv ile kırtasiye maliyetlerinin azaltılması amacıyla sevk fişi talep ve sevk fişi düzenleme işlemleri 01/01/2019 tarihi itibariyle e-sev fişi modülü ile elektronik ortamda Genel Müdürlüğümüzce hizmete sunulmuştur.

E-sevk fişine geçiş aşamasında maden sevkiyatının olumsuz etkilenmemesi amacıyla geçmiş tarihli sevkiyatlara e-sevk fişi düzenlenebilmesi için sev fişi oluşturma tarihine kadar kısıt getirilmemiş ve maden sevkiyatlarının gerçekleştirileceği zaman dikkate alınarak sevk fişi düzenlenmesi imkanı sağlanmıştır.

Genel Müdürlüğümüzce sevkiyatın gerçekleştiği anda e-sevk fişi düzenlenmesi uygulaması zorunlu hale getirileceğinden, e-sevk fişi düzenlenmeden yapılan sevkiyatlar için geçmiş tarihe dönük e-sevk fişi kullanımı 10/02/2020 tarihinde sona erdirilecektir. “   

Duyurulara ulaşmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.