30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


MAPEG Devlet Hakkı Bedeli Konusunda Önemli Bir Karar Aldı!

ANKARA (Enerji Portalı) – Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG), Devlet Hakkı’nın en az ruhsat taban fiyatı kadar alınmasına karar verdi.

MAPEG, 2018 yılı Devlet Hakkı’nı en az ruhsat bedeli üzerinden beyan eden ve ödeyen ruhsat sahiplerinin fazladan ödemiş olduğu iade edileceğini duyurdu.

MAPEG’in sitesinde yer alan duyuruda şöyle denildi:

“Bilindiği üzere 6592 sayılı Kanunla Değişik 3213 Maden Kanunu’nun 14’üncü maddesinin 5’inci fıkrasında belirtilen, “İşletme izni olan maden ruhsatlarından her yıl en az ruhsat taban bedeli kadar Devlet Hakkı alınır.” hükmü, 7164 sayılı kanun ile “İşletme izni olan maden ruhsatlarından her yıl en az ruhsat bedeli kadar Devlet Hakkı alınır.” şeklinde değiştirilmiş ve 28/02/2019 tarih ve 30700 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

2018 yılı Devlet Hakkı’nın, en az ruhsat taban bedeli kadar mı yoksa en az ruhsat bedeli kadar mı olacağı hususunda tereddüt oluştuğu tespit edildiğinden, Genel Müdürlüğümüzce 2018 yılı Devlet Hakkı’nın, 6952 sayılı Kanunla Değişik 3213 sayılı Maden Kanunu’nun 14’üncü maddesinin 5’inci fıkrası kapsamında “en az ruhsat taban fiyatı kadar” ödenmesi kararlaştırılmıştır.

Bu kapsamda; 2018 yılı Devlet Hakkı’nı en az ruhsat bedeli üzerinden beyan eden ve ödeyen ruhsat sahiplerinin e-maden sayfasında yayımlanan talep formunu 05/08/2019 tarihi itibariyle doldurarak elektronik talep oluşturmaları halinde fazladan ödemiş oldukları Devlet Hakkı tutarları iade edilecektir.”

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.