30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


MAPEG, Bazı İşlemleri Sadece E-Maden Portalı Üzerinden Kabul Edecek!

ANKARA (Enerji Portalı) – Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG), E-Maden’de iki yeni hizmetin devreye alındığını duyurdu.

MAPEG, kayıtlı maden sahaları ile bilgilerin 23 Aralık 2019 tarihi itibariyle sadece E-Devlet’te bulunan E- Maden Portalı üzerinden elde edilebileceğini bildirdi.

Kurum tarafından yapılan açıklamada şunlara yer verildi:

“Maden sahaları ile ilgili olarak aşağıda belirtilen bilgi döküm işlemlerini, hali hazırdaki Genel Müdürlüğümüz uygulamasının dışında ayrıca, 13 Aralık 2019 tarihinden itibaren talep sahipleri tarafından https://www.turkiye.gov.tr adresinde bulunan E-Maden Portalı üzerinden de yapılmaya başlanacaktır.

-Koordinatlı alan sorgulaması,

-Pafta ile alan sorgulaması,

-Erişim numarası ile alan sorgulaması,

-İhale edilmek üzere ilan edilen sahalara ait bilgi dökümü

-Harita üzerinde nokta seçimi yapılarak oluşturulacak alan sorgulaması

Ancak 23 Aralık 2019 tarihinden itibaren ise, yukarıda belirtilen işlemlere ait bilgi döküm işlemleri sadece https://www.turkiye.gov.tr adresinde bulunan E-Maden Portalı’ndan talep sahiplerinin kendileri tarafından yapılacak olup, açılan tahakkuk miktarının ödemesinin yapılmasına müteakip ilgili taleplere ait sonuçlar elektronik ortamda talep sahipleri tarafından kaydedilip sonuçlanacaktır. Bu nedenle, bilgi söküm işlemlerinin 23 Aralık 2019 tarihinden itibaren yalnızca https://www.turkiye.gov.tr adresinde bulunan E-Maden Portalı üzerinden yapılması gerekmekte olup, konu ile ilgili hali hazırdaki Genel Müdürlüğümüz uygulaması 23 Aralık 2019 tarihinde tamamen sona ermiş olacaktır.”

Diğer yandan, MAPEG tarafından ilk müracaat ve ihale yoluyla hak sağlanan sahalar için mali yeterlilik işlemlerinin de 23 Aralık 2019 tarihi itibariyle sadece E-Maden Portalı üzerinden yapılabileceğini açıkladı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar belirtildi:

“İlk müracaat ve ihale yoluyla hak sağlanan sahalar için, kanuni süresi içinde MAPEG’e verilmesi zorunlu olan aşağıda belirtilen mali yeterliğe ait işlemler, hali hazırdaki Genel Müdürlüğümüz uygulamasının dışında ayrıca 13 Aralık 2019 tarihinden itibaren hak sahibi veya yetkilisi ya da vekili tarafından https://www.turkiye.gov.tr adresinde bulunan E-Maden Portalı üzerinden de yapılmaya başlanacaktır.

-Talep sahibi tüzel kişi olması durumunda, şirket sermayesini gösterir Ticaret Sicil Müdürlüğünden onaylı ve güncel (onay tarihinden itibaren 6 ay süre ile güncel olarak değerlendirilir) Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi

-Banka referans mektubu (Banka referans mektupları; düzenlendiği tarihten itibaren 15 gün içinde Genel Müdürlüğe verilmesi halinde geçerlidir. Bu mektuplarda düzenlenme tarihi, kullanılabilir nakdi kredi limiti ve/veya vadeli/vadesiz mevduat miktarı, gerçek/tüzel kişi ismi/unvanı, hesap numarası, T.C. kimlik/vergi kimlik numarasını içerir şekilde düzenlenmiş ve bankanın en az iki yetkilisi tarafından imzalanmış olması ve ekinde imzalayan banka yetkililerinin banka tarafından onaylanmış imza sirküsü fotokopisinin bulunması gerekir.)

-Sermayeye ilişkin yeterlilik hesaplamasında tüzel kişiler için, yeminli mali müşavir veya ilgili vergi dairesi onaylı güncel şirket bilançosunda yer alan değerlendirmeye tabi tutulmuş sermaye miktarı dairesi onaylı güncel şirket bilançosunda yer alan yeniden değerlendirmeye tabi tutulmuş sermaye miktarı dikkate alınarak işlem yapılabildiğinden gerekmesi halinde ilgili belge.

Not: Kamu kurumları ile hisselerinin %50’den fazlası kamuya ait tüzel kişilerin taleplerinde mali yeterlilik aranmamaktadır.

Ancak 23 Aralık 2019 tarihinden itibaren ise, ilk müracaat ve ihale yoluyla hak sağlanan sahalar için yukarıda belirtilen mali yeterliliğe ait belgeler sadece https://www.turkiye.gov.tr adresinde bulunan E-Maden Portalı üzerinden hak sahibi veya yetkilisi ya da vekili tarafından yüklenecek ve müracaat sıra numarası veya ihale numarası girilip ilgili saha için mali yeterlilik kullandırılmasıyla ilgili kayıt girişi yapılacaktır. Girişi yapılan belgeler MAPEG tarafından uygun bulunması durumunda onaylanacak, uygun bulunmayan belgeler ise açıklamasıyla birlikte reddedilecektir.

Bu nedenle, söz konusu sahalar için mali yeterliliğe ait işlemler 23 Aralık 2019 tarihinden itibaren yalnızca https://www.turkiye.gov.tr adresinde bulunan E-Maden Portalı üzerinden yapılması gerekmekte olup, konu ile ilgili hali hazırdaki Genel Müdürlüğümüz uygulaması 23 Aralık 2019 tarihinde tamamen sonra ermiş olacaktır. Hak sahipleri adına herhangi bir mağduriyet oluşmaması için, Kanuni süresi içinde yukarıda belirtilen standartlarda, geçerli ve yeterli mali yeterlik miktarlarını gösterir belgelere ait işlemlerin anlatıldığı şekilde E-Maden Portalı üzerinden yapılarak onay ve red sonuçlarının takibini yapılması gerekmektedir.”

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.