30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


MAPEG 2018 Yılı Ocak Başı Satış Fiyatlarını Belirledi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG), tüm maden grupların bazında 2018 Yılı Ocak Başı Satış Fiyatlarını belirledi.

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG), “2018 Yılı Ocak Başı Satış Fiyatı Belirleme Komisyonu”, çalışmalarını tamamlaı. Kurum, tüm maden grupların bazında 2018 Yılı Ocak Başı Satış Fiyatlarını belirledi.

Kurum, konuyla ilgili sitesinden şu açıklamayı yaptı:

“Bilindiği üzere 3213 sayılı Maden Kanunu’nun 14. maddesinin 2. fıkrasında ‘Üretilen madenin hammadde olarak kullanılması veya satılması halinde, aynı Pazar ortamında madenin işletmelerdeki tüvenan olarak ocak başı satışında uygulanan fiyat, ocak başı satış fiyatıdır. Madenlerden alınan Devlet Hakkına esas olan emsal ocak başı satış fiyatı, bölgeler de dikkate alınarak her madene ait ayrı ayrı ve uyguladığı yıl için belirlenerek Genel Müdürlükçe ilan edilir. Ocak başı satış bedeli, ilan edilen emsal fiyattan daha düşük olamaz. Bu fıkranın uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle belirlenir.’ hükmü bulunmaktadır.

Bu kapsamda; Genel Müdürlüğümüz Makam Oluru ile görevlendirilen 2018 yılı Ocak Başı Satış Fiyatı Belirleme Komisyonu, çalışmalarını tamamlayarak tüm maden grupları bazında 2018 yılında Ocak Başı Satış Fiyatlarını belirlemiş olup maden grupları bazında belirlenen ocak başı satış fiyatları ektedir.

Bilgilerinize önemle duyurulur.

Not: 2018 yılı Devlet Hakları, 7164 sayılı Kanunla Değişik 3213 sayılı Maden Kanunu’nun 14. maddesinde belirtilen Devlet Hakkı oranları dikkate alınarak hesaplanacaktır.

İşletme faaliyet raporlarının emaden sistemi üzerinden elektronik olarak girişleri yapılacaktır. Konu hakkında daha sonra detaylı bilgilendirme yapılacaktır.”

Maden grupları bazında belirlenen ocak başı satış fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.