30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Manisa Önemli Projelere İmza Atıyor

MANİSA (Enerji Portalı) – TURSEFF Yenilenebilir Enerji ve Kaynak Verimliliği Semineri Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde İkiz Kuleler Konferans Salonunda yapıldı.

TURSEFF ve Manisa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı işbirliği ile Yenilenebilir Enerji ve Kaynak Verimliliği Semineri, MASKİ İkiz Kuleler Konferans Salonunda yapıldı. Seminerde yenilenebilir enerji ve kaynak verimliliği yatırımlarının özellikleri, finansmanı, uygulama yöntemleri ve başarılı örneklerinin paylaşıldı. Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Aytaç Yalçınkaya ve MASKİ Genel Müdürü Yaşar Coşkun seminere katılan isimler arasında.

Çevre Projelerine Verilen Önem Büyük

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Aytaç Yalçınkaya, “Rüzgar, jeotermal ve güneş enerjisi açısından önemli kaynaklara sahip olan ülkemizin bu kaynaklarının geliştirilmesi hayati öneme sahiptir. Bu bağlamda bu tür çalışmaların yanı sıra yenilenebilir ve sürdürülebilir çevre projelerine büyük önem veriyoruz” dedi.

Manisa’nın Çöp Sorunu Tarihe Gömüldü

Manisa Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ Genel Müdürlüğünün çalışmaları hakkında bilgi veren Yalçınkaya, şehrin 40 yıllık çöp sorununu Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi ile tarihe gömdüklerini ve bu tesisten elektrik ürettiklerini belirtti.

231 bin Konutun Aydınlatma İhtiyacı Karşılanabilecek

İlk etapta 1 yıl içerisinde elde edilecek elektrik enerjisiyle yaklaşık 74 bin konutun aydınlatma ihtiyacının karşılanacağını belirten Yalçınkaya daha sonra yapılacak çalışmalarla birlikte 3 yıl içerisinde toplam 231 bin konutun aydınlatma ihtiyacını karşılayabilecek bir enerji üretim tesisi oluşturacaklarının haberini verdi.

MASKİ Önemli Projelere İmza Attı

Kula ve Salihli Belediyelerini de işin içine alarak Jeopark Belediyeler Birliği’nin kurulduğunu belirten Yalçınkaya, “Manisa’mızda jeotermal enerjinin verimli kullanılması için projemiz önemli bir yere sahip. Hem Gediz hem de Kuzey Ege Havzası’nın yıllardır süre gelen kirliliğini ortadan kaldırmak adına 13 ilçemizde toplam 16 adet atık su arıtma tesisini aktif duruma getirdik” dedi.

Çevreci Yatırımları ile Örnek Belediye

Genel Sekreter Aytaç Yalçınkaya, “Bizler Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak çevreci yatırımlarıyla örnek olan ve bu konuda öne çıkan bir belediye olmanın mutluluğu ve gururunu yaşıyoruz. Bu duygularla TurSEFF tarafından düzenlenen ve ev sahipliği yapmaktan mutlu olduğumuz bu önemli seminerin faydalı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.