30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Mangal Tutkusu Küresel Ormansızlaşmayı Körüklüyor Mu?

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İngiltere’de giderek artan açık havada yemek yeme tutkusu, ülkedeki odun kömürü satışlarını arttırıyor ama aynı zamanda ormansızlaşma ve iklim değişikliğini de körüklüyor.

İngiltere’nin 2016’da 70 bin ton civarında olan odun kömürü ithalatı, 2017’de 90 bin tona ulaştı. Odun kömürü, ormansızlaşmanın önemli bir sorun olduğu Nijerya ve Paraguay gibi ülkelerden ithal edildi.

BBC, İngiltere’de kullanılan odun kömürlerinin menşeini ve çevreye etkini ölçmek için bir araştırma gerçekleştirdi. Ülkedeki marketlerden rastgele alınan kömür poşetleri, Almanya’nın Hamburg kentindeki bir laboratuvarda uzmanlar tarafından analiz edildi.

Thünen-Ahşap Araştırma Enstitüsü araştırmcılarından Volker Haag, torbalarda hangi türlerin olduğunu belirlemek için bağımsız testler gerçekleştirdi.

Haag, kendilerine verilen torbalarda tropik ve subtropikal bölgelerden gelen kereste karışımları tespit ettiklerini belirterek, “Örneğin, Avustralya’da bulduğumuz Okaliptüs’ü, Güney Amerika’dan, Asya’dan ya da Afrika’dan gelen Fabaceae ve Akasya’yı keşfettik.” dedi.

Tropik ve alt tropikal bölgelerdeki ormanlar, gezegenin sağlığı ve iklim değişikliğine karşı mücadele için korunması gereken ve nesli tükenmekte olan birçok türeev sahipliği yapıyor.

– Yüksek riskli bir alan

Tropikal ormanlardan odun kömürü üretmek yasa dışı olmasa da, perakendecilerin çoğu tedarik zincirlerinin sürdürülebilir ormanlık alanlardan kaynaklandığını iddia ediyor. Bununla birlikte, torbaların çoğunda menşe ülke hakkında hiçbir bilgi bulunmuyor ama çoğu Orman Yönetim Konseyi (FSC) logosunu taşıyor.

Dünyanın en büyük ahşap ürün sertifikası olan FSC damgası, kömürün iyi yönetilen ormanlardan kaynaklandığına dair bir güvence veriyor. Ancak organizasyonun başkanı Kim Carstensen, hataların da yapıldığını söyledi.

Carstensen, “İngiltere pazarına gelen tropik kömürün var olduğuna eminim. Geçtiğimiz yıldan beri, kömür işine yüksek riskli bir alan olarak bakıyoruz.” dedi.

– Nijerya’da ormanlar tahrip edildi

FSC, dünya genelinde 200 milyon hektardan fazla ormana sahiptir.

Dünyanın en yüksek ormansızlaşma oranlarından birine sahip olan Nijerya’daki koruma uzmanları durumdan oldukça endişeli. Nijerya Koruma Vakfı’nın bir koruma görevlisi olan Stephen Aina, “Ülkedeki ormansızlaşma, koruma sektöründe çalışan bazılarımız için endişe verici bir boyuta ulaştı. Lagos limanına yakınlığı nedeniyle, Oyo Eyaletindeki ve Benin Cumhuriyeti ile sınırı olan bölgelerdeki ormanlık alanlar büyük ölçüde tahrip edildi.” ifadesini kullandı.

Greenpeace International, kısa süre önce FSC’den ayırıldı ve örgütün “şeffaflığı geliştirmek için aciliyetle hareket etmesini” gerektiğini duyurdu.

– Tropikal ormanlar için büyük bir tehdit

Çalışmalar, kömürlerin tedarikçiler tarafından karıştırılmasının tropikal ormanlar için büyük bir tehdit oluşturduğunu gösteriyor.

WWF Almanya tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Polonya, başta Ukrayna ve Nijerya olmak üzere riskli ülkelerden kömür ithal ediyor ve bunu da Almanya’ya göndermeden önce yeniden ambalajlıyor. Polonya da İngiltere’nin ana tedarikçilerinden biri.

WWF, Almanya’dan Johannes Zahnen, “Avrupa’nın tamamında riskin gerçekten yüksek olduğunu söyleyebilirim.” dedi.

– Küresel ormansızlaşmanın fotoğrafı

Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre, dünya çapında ormanlardan elde edilen ağaçların yaklaşık yarısı, çoğunlukla yemek pişirmek ve ısıtmak için enerji üretmek için kullanılmaktadır.

Dünya genelinde yakıt olarak kullanılan tüm odunların yaklaşık% 17’si odun kömürüne dönüştürülür.

BM kuruluşu, küresel kömür üretiminin önümüzdeki yıllarda artmaya devam etmesini bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.