30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Mandal: Enerji Çalışmalarında Ar-Ge ve Yenilik Önemli

NİĞDE (Enerji Portalı)- Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nde, “Enerji Teknolojilerinin ve Sistemlerinin Geleceğinde Ar-Ge ve Yeniliğin Önemi” konferansı gerçekleştirildi.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı ve Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Asli Üyesi Prof. Dr. Hasan Mandal, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nde düzenlenen Enerji Teknolojileri Yaz Okulu: Fotovoltaik Teknolojileri Programı çerçevesinde, “Enerji Teknolojilerinin ve Sistemlerinin Geleceğinde Ar-Ge ve Yeniliğin Önemi” adlı özel konferans verdi.

“Ülkemiz Dünya Enerji ‘Trilemma’ endeksine göre 44. sırada alıyor.” diyen Prof. Dr. Hasan Mandal, enerji güvenliği açısından ülkemizdeki alternatif enerji kaynaklarının değerlendirilmesiyle son üç yıl süresince bir gelişme olduğunu da ifade etti.

Dünya genelinde yenilenebilir enerji, elektrik şebekeleri ve yüksek verimli termik santrallerin en fazla yatırımı çektiğini belirten Prof. Dr. Hasan Mandal, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretiminde artış olduğunu aktararak bunun gelecek için olumlu bir mesaj olduğunu söyledi.

 Prof. Dr. Hüseyin Mandal

Gelecekte enerji depolamanın çok daha fazla ön plana çıkacağını vurgulayan Prof. Dr. Mandal, “Günümüzde enerjiyi üretmek ve aktarmak noktasında daha yoğun bir çaba var ancak gelecekte enerjiyi depolamakta mutlaka önemli bir başlık olacaktır.” dedi.

“Enerji politikalarımızda belirttiğimiz hedeflere ulaşabilmemiz Ar-Ge ve yeniliğe bağlı.”

“Enerji sistemine yönelik hedeflerimizin yerli ve özgün çözümlerle karşılanmasının sağlanması Ar-Ge ve yeniliğe bağlı.” diyen Prof. Dr. Mandal, 11. Kalkınma Planı’nda doğal gazın elektrik üretimindeki payının %31 azaltılması, yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimindeki payının %19 artırılması ve yerli kaynaklardan üretilen elektrik enerjisi miktarının %46 oranında artırılması gibi hedefler olduğunun altını çizdi ve bu hedeflere ulaşabilmek için bunların teknoloji ile odaklanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

“Artan enerji talebinin güneş enerjisinden karşılanması bekleniyor.”

Prof. Dr. Hasan Mandal, elektrik enerjisinin depolanması, enerji kullanımının artarak elektrikleştirilmesi, dijital teknolojiler, yeni şebekeler ve talebe dayalı enerji üretimini geleceğin enerji sistemlerine yönelik dönüşümde sağlayıcı teknolojiler olarak açıkladı ve güç sisteminde fosil kaynakların kullanımının azaltılarak artan enerji talebinin güneş enerjisinden karşılanmasının beklendiğini vurguladı.

 Prof. Dr. Hüseyin Mandal,

“Sanayinin ihtiyaç duyduğu doktora derecesine sahip nitelikli insan yetişmesi için desteklerimiz devam ediyor.”

Konuşmasının sonunda, sanayide ihtiyaç duyulan doktora derecesine sahip nitelikli insan kaynağının Üniversite-Sanayi işbirliği ile yetiştirilmesini ve sanayide doktoralı araştırmacı istihdamını teşvik ettiklerini söyleyerek 2018 Temmuz-Ekim dönemi arasında yapılan 1. Çağrı ile 501 doktora öğrencisinin, 33 üniversitenin ve 75 firmanın desteklendiğini açıkladı.

Ayrıca, Deneyap Teknoloji Atölyeleri ile tam bağımsız Türkiye için, geleceğin mühendislerini, teknoloji girişimcilerini ve teknoloji liderlerini yetiştirmeyi amaçladıklarını da vurguladı.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.