30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Maliye Bakanı Ağbal; Çatılarda Yapılan GES’lerden Elektrik Satışında Vergi Kolaylığı

Maliye Bakanı Ağbal, binaların çatı ve cephelerine kurulacak GES Sistemlerinden sağlanacak  elektriğin satışında vergi kolaylığı sağlanması için harekete geçtiklerini söyledi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, binaların çatı ve cephelerine kurulacak güneş panellerinden üretilecek elektriğin satışında vergi kolaylığı sağlanması için harekete geçtiklerini belirterek, bu alanın desteklenmesi gerektiğini, yetiştirilebilir ve Bakanlar Kurulunca da uygun görülürse torba yasaya konulabileceğini ifade etti.

“KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETENLERE DESTEK VERMEK GEREK”

Ağbal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bina çatı ve cephelerinde üretilecek elektrikle ilgili vatandaşlara sağlanacak kolaylıkları değerlendirdi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) düzenlemesi ile binalarda üretilecek ihtiyaç fazlası elektriğin sisteme verilerek enerji arzı ihtiyacına katkı sağlanacağını kaydeden Ağbal, Maliye Bakanlığıaçısından ise paranın söz konusu olduğu her alanda verginin de gerekli olduğunu söyledi.

Düzenlemeyi sektör açısından oldukça önemli gördüklerini dile getiren Ağbal, “Biz şimdi vatandaşa desek ki, ‘ihtiyaç fazlası elektriğini sisteme satarken fatura keseceksin, beyanname vereceksin,’ bunlar zor işler. Dolayısıyla vergi politikası tarafında destek vermek üzere buradan oluşan kazançların vergiden istisna edilmesi, bu yapılan teslimlerin KDV’den müstesna tutulması mümkün.” diye konuştu.haberler.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.